Ուկրաինայում տները լքած մարդկանց թիվը գերազանցել Է 1 միլիոնը. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի արեւելքում շարունակվող զինված հակամարտության հետեւանքով իրենց տները լքած մարդկանց թիվը գերազանցել Է 1 միլիոնը: Ինչպես տեղեկացրել Է «Արմենպրես»-ը, այդ տվյալները սեպտեմբերի 2-ին հրապարակել Է ՄԱԿ-ի՝ փախստականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչությունը:
Նշված թվից 260 հազարը ներքին վերաբնակներ են: Այդ ցուցանիշը մեկ ամսվա ընթացքում մեծացել Է ավելի քան երկու անգամ: Օգոստոսի 5-ի դրությամբ Ուկրաինայում գրանցված Էր 117 հազար ներքին վերաբնակ:
Եվս 814 հազար մարդ այս տարվա հունվարի 1-ից ի վեր ապաստան են գտել Ռուսաստանում, տեղեկացնում Է ՄԱԿ-ի վարչությունը՝ հղում անելով ՌԴ-ի իշխանություններին: Ընդհանուր առմամբ ՌԴ-ում փախստանի կարգավիճակ Է խնդրել 121,2 հազար մարդ, այդ թվում՝ 66 հազարը՝ օգոստոսին:
Եվրամիության երկրներում տարեսկզբից մինչեւ հուլիսի վերջը փախստականի կարգավիճակ ստանալու խնդրանքով դիմել են 4106 ուկրաինացիներ: Անցած ամբողջ տարվա ընթացքում ներկայացվել Էր 903 խնդրագիր: Ուկրաինացի փոխստականների շրջանում առավել մեծ ժողովրդականություն են վայելում Լեհաստանը (1082), Գերմանիան (556) եւ Շվեդիան (500):
ՄԱԿ-ի՝ փախստականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչությունը, վկայակոչելով Ուկրաինայի իշխանություններին, հայտնել Է, որ, ընդհանուր առմամբ, կառավարական զորքերի ու աշխարհազորայինների միջեւ մարտական գործողությունների ասպարեզի վերածված շրջաններում մնում Է 2,2 մլն մարդ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

ООН: число людей, покинувших дома в результате кризиса на Украине, превысило 1 млн человек
Число людей, покинувших дома в результате вооруженного противостояния на востоке Украины, превысило 1 млн человек. Такие данные привело во вторник Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ), сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Из этого числа 260 тыс. - внутренне перемещенные лица. Этот показатель за месяц увеличился более, чем в два раза. По состоянию на 5 августа на Украине было зафиксировано 117 тыс. внутренне перемещенных лиц.
Еще 814 тыс. человек нашли убежище в России с 1 января этого года, информирует УВКБ со ссылкой на российские власти. В общей сложности 121,2 тыс. человек запросили в РФ статус беженца, из которых 66 тыс. - в августе.
В странах Европейского союза с начала года и по конец июля 4106 украинцев обратились за получением статуса беженца. За весь прошлый год было подано 903 запроса. Наибольшей популярностью у украинских беженцев пользуется Польша (1082), Германия (556) и Швеция (500).
Со ссылкой на украинские власти УВКБ сообщает о том, что в общей сложности в районах, ставших ареной боевых действий между правительственными войсками и ополченцами, остаются 2,2 млн человек.