ԿԽՄԿ-ն դիմել է Բաքվին հայ գերուն տեսակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցները դիմել են Ադրբեջանի իշխանություններին գերի ընկած հայ քաղաքացուն` Սարգիս Անանյանին, տեսակցելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց  Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Հասմիկ Գալստյանը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկը սեպտեմբերի 1-ին հայտնել է իրենց կողմում հայտնված հայ գրու մասին: Նա Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի բնակիչ, 1961թ. ծնված Սարգիս Նորիկի Անանյանն է, ով հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանն ու հայտնվել Ղազախ գյուղում:  Սարգիս Անանյանի լուսանկարն ու մի տեսանյութ է հրապարակել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը: Ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ Սարգիս Անանյանը հայ-ադրբեջանական սահմանը հատել է օգոստոսի 26-ին: Սարգիս Անանյանի` Նոյեմբերյանի հարևանները «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել են, որ վերջինս բնակվում է միայնակ և ադրբեջանական կողմի հրապարակած լուսանկարում ճանաչել են իրենց հարևանին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Սարգիս Անանյանն առողջական լուրջ խնդիրներ ունի:

ICRC applies to Baku for visiting the Armenian captive
YEREVAN, SEPTEMBER, ARMENPRESS: The employees of the  International Committee of the Red Cross (ICRC) have applied to the Azerbaijani authorities for visiting Sargis Ananyan, the Armenian citizen, who is held captive , representative of the ICRC Yerevan Office Hasmik Galstyan  told Armenpress.
Sargis Ananyan, born in 1961, is a resident of Noyemberyan town. He has crossed the Armenian-Azerbaijani border and appeared in Ghazakh Village. The Defense Ministry of Azerbaijan has posted Sargis Ananyan’s photo and a video. The Azerbaijani side insists that Sargis Ananyan has crossed the Armenian-Azerbaijani border on August 26. Sargis Ananyan’s neighbours in Noyemberyan told Armenpress that Sargis lives alone. Accordng to the Azerbaijani mass media, Sargis Ananyan has serious health problems.