Հայրապետ Գալստյանը պարգևատրվել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է ՀՀ առողջապահության նախարարության Վ. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն, հանդիպել կենտրոնի տնօրեն, ԳԱԱ թղթակից անդամ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայրապետ Գալստյանին և բուժանձնակազմին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով վարչապետին կենտրոն այցելելու համար՝ Հայրապետ Գալստյանը հակիրճ ներկայացրել է բուժհաստատության գործունեությունը: Տեղեկացվել է, որ կենտրոնում ներկայում աշխատում է 570 մարդ, որոնցից 180-ը՝ բժիշկներ: Կենտրոնը տարեկան սպասարկում է միջինը 4500 հիվանդի, իսկ տարվա ընթացքում այստեղ կատարվում է շուրջ 3500 վիրահատություն: Հայրապետ Գալստյանի խոսքով՝ տարբեր բուժհաստատությունների և Երևանի բժշկական համալսարանի բազմաթիվ բուժաշխատողներ ու ուսանողներ իրենց վերապատրաստումն են անցնում հենց Վ. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում:
Հայաստանի կառավարության և անձամբ իր անունից ջերմորեն շնորհավորելով Հայրապետ Գալստյանին ծննդյան 75-ամյակի կապակցությամբ՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է. «Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի պատմությունը մեր երկրում ուռուցքաբանական գիտության պատմությունն է: Այստեղ աշխատել ու գիտական լուրջ հետազոտություններ են կատարել և շարունակում են կատարել անվանի բժիշկ-գիտնականներ: Այս կենտրոնի հետ է կապված Ձեր, հարգարժան պրոֆեսոր, կյանքի ավելի քան կես դարը: Ես բարձր եմ գնահատում Ձեր անձնական ներդրումն ինչպես Հայաստանում ուռուցքաբանության զարգացման, այնպես էլ ոլորտում Ձեր դպրոցը հիմնելու և արժանի հետնորդներ պատրաստելու գործում: Վերջին 25 տարիների ընթացքում ղեկավարելով կենտրոնը՝ Դուք Ձեր անխոնջ աշխատանքի շնորհիվ նոր մակարդակ եք ապահովել գիտական ձեռքբերումները գործնական բժշկության մեջ կիրառելու գործում:
Ձեր գիտական նվաճումները, հարգելի պրոֆեսոր, ճանաչվել են շատ երկրներում: Լինելով Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ, մի շարք երկրների գիտությունների ակադեմիաների պատվավոր անդամ, գիտությունների ակադեմիաների միջազգային միության իսկական անդամ՝ Դուք բազմաթիվ պարգևների ու կոչումների եք արժանացել: Դրանցից յուրաքանչյուրը գուցե շատերի համար ողջ կյանքում հպարտանալու առիթ կդառնար, սակայն ոչ Ձեզ համար: Վստահ եմ, որ Հայրապետ Գալստյան բժիշկ գիտնականի համար առավել կարևոր է տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների կյանքը: Հարգարժան պրոֆեսոր, Դուք մարդկային այն տեսակին եք պատկանում, որ ինչ ոլորտում էլ լինեիք, նույն պատասխանատվությամբ ու անմնացորդ նվիրումով էիք կատարելու Ձեր աշխատանքը: Որքան մեծ է նման մարդկանց շրջանակը՝ այնքան հզոր է մեր հայրենիքը: Թանկագին պրոֆեսոր, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան կապակցությամբ և մաղթում քաջառողջություն ու մարդկային մեծ երջանկություն»:
Առողջապահության ոլորտում ներդրած նշանակալի ավանդի, մասնագիտական բարձր պատրաստականության, ծառայողական պարտականությունների կատարման ընթացքում ձեռք բերած հաջողությունների համար Հովիկ Աբրահամյանը Հայրապետ Գալստյանին պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
Հայրապետ Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել կառավարության ղեկավարին՝ բարձր գնահատանքի համար, և նշել, որ վարչապետի պարգևը պատկանում է կենտրոնի ողջ անձնակազմին: Անվանի պրոֆեսորը վստահեցրել է, որ կենտրոնը հետայսու ևս իր առավելագույն ջանքերը կներդնի հասարակությանը բարձրորակ ծառայություններ մատուցելու գործում:

Айрапет Галстян награжден памятной медалью премьер-министра Армении
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 2 сентября посетил Национальный онкологический центр им. В.Фанарджяна министерства здравоохранения Армении, встретился с директором центра, членом-корреспондентом НАН, доктором медицинских наук, профессором Айрапетом Галстяном и медперсоналом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, поблагодарив премьер-министра за посещение центра, Айрапет Галстян кратко представил деятельность медучреждения. Было сообщено, что в центре в настоящее время работают 570 человек, 180 из которых – врачи. Центр ежегодно обслуживает в среднем 4500 больных, в течение года здесь выполняется около 3500 операций. По словам Айрапета Галстяна, многочисленные медработники различных медучреждений и студенты Ереванского медицинского университета проходят переподготовку именно в Национальном онкологическом центре имени В.Фанарджяна.
От имени правительства Армении и от себя лично горячо поздравляя Айрапета Галстяна с 75-летием со дня рождения, премьер-министр Абраамян отметил:
«История национального онкологического центра – это история онкологической науки в нашей стране. Здесь работали, проводили и продолжают проводить серьезные научные исследования известные врачи-ученые. С этим центром связано, уважаемый профессор, более чем полвека Вашей жизни.
Я высоко оцениваю Ваш личный вклад как в развитие онкологии в Армении, так и в дело основания в сфере Вашей школы и подготовки достойных последователей. В течение последних 12 лет возглавляя центр, Вы благодаря своей неутомимой работе обеспечили новый уровень применения научных достижений в практической медицине.
Ваши научные достижения, уважаемый профессор, признаны во многих странах. Являясь членом-корреспондентом Национальной академии наук Республики Армения, почетным членом академий наук ряда стран, действительным членом международного союза академий наук, Вы удостоились многочисленных званий и наград.
Каждая из них, может быть, стала бы поводом для гордости на всю жизнь для многих, но не для Вас. Уверен, что для врача-ученого Айрапета Галстяна важнее жизнь десятков тысяч граждан.
Уважаемый профессор, Вы принадлежите к тому типу людей, которые, в какой бы сфере ни были, с той же ответственностью и безостаточной преданностью выполнили бы свою работу. Чем шире круг таких людей, тем мощнее наша родина. Уважаемый профессор, я еще раз поздравляю Вас с днем рождения и желаю крепкого здоровья и большого человеческого счастья».
За значимый вклад в сферу здравоохранения, высокую профессиональную готовность, достигнутые успехи в деле выполнения служебных обязанностей Овик Абрамян наградил Айрапета Галстяна памятной медалью премьер-министра Армении.
Айрапет Галстян поблагодарил главу правительства за высокую оценку и отметил, что награда Премьер-министра принадлежит всему персоналу центра. Известный профессор заверил, что центр и далее будет прилагать свои максимальные усилия в деле предоставления обществу высококачественных услуг.