Նրա ձայնը լսելի է հայ գրական աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարեկամները, հարազատները, ընկերներն ու պարզապես Լևոն Անանյան մտավորականի և գրողի երկրպագուները մեծ սիրով են հիշում Հայաստանի գրողների միության երջանկահիշատակ նախագահին: Լևոն Անանյանն արդեն ուղիղ մեկ տարի մեզ հետ չէ, սակայն նրա հիշատակը միշտ վառ է մնում բոլորի սրտերում: Երևանում նախորդ տարի հենց այս օրը՝ սեպտեմբերի 2-ին, 67 տարեկանում կյանքից հեռացավ գրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ Լևոն Անանյանը:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը Լևոն Անանյանի հետ երկար տարիներ է աշխատել: «Համալսարանից դեռևս ճանաչում էի նրան, սակայն տարիներ անց ավելի մտերմացանք: Միասին աշխատում էինք «Գարուն» ամսագրում, հետո էլ սկսեցինք համագործակցել Գրողների միությունում: «Գարուն» ամսագրում Լևոն Անանյանն արվեստի բաժնի վարիչն էր, շատ լավ հոդվածներ էր գրում, թարգմանություններ կատարում: Շատ աշխատասեր անձնավորություն էր, սիրում էր նոր բաներ հորինել, հետաքրքիր մտածող էր»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Միլիտոնյանը:
Միլիտոնյանի խոսքով՝ օրերս Տավուշի մարզիԿողբ գյուղում հանդիսավորությամբ բացվեց Լևոն Անանյանի անունը կրող Պոեզիայի պուրակը և հուշաղբյուրը: Միջոցառումը նախաձեռնել էին «Լոռվա ձոր» և «Նոյեմբերյան» հայրենակցական և Հայաստանի գրողների միությունները: «Լևոն Անանյանին պետք է մշտապես հիշեն, արժևորեն նրա թողած ժառանգությունը: Մենք այսօր գրողներով կայցելենք նրա շիրիմին, և մեր հարգանքը կմատուցենք Լևոն Անանյանին»,-հավելեց նա:
Արձակագիր, դրամատուրգ, հրապարակախոս Կարինե Խոդիկյանը Լևոն Անանյանի հետ առաջին անգամ հանդիպել է 1989 թվականին: «Մի օր համարձակությունս հավաքեցի և բանաստեղծություններս տարա «Գարուն» ամսագիր: Մինչ այդ երազում էի գարունական դառնալ, ամսագրի ոչ մի համար բաց չէի թողնում: «Գարուն»-ի խմբագիր Մերուժան Տեր-Գուլանյանը գործերս վերցրեց և ինձ հանձնարարեց մի հոդված գրել: Նյութ գրեցի Լենինականի դպրաթատրոնի մասին: Լևոն Անանյանն էլ այդ նյութը կարդաց, և շատ ջերմ խոսքեր ասաց»,- մեզ հետ զրույցում վերհիշեց Խոդիկյանը:
«Գարուն»-ը երկրի համար ամենադժվար տարիներին շարունակվում էր լույս տեսնել գլխավորապես Լևոն Անանյանի շնորհիվ: «Լավ է, որ իրականացավ Լևոն Անանյանի երազանքներից մեկը՝ նա ստեղծեց «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն արդեն բազմաթիվ թարգմանական գրքեր է հրատարակել: Շատերն այդ տարիներին երազում էին հայերեն կարդալ համաշխարհային գրականություն, և Լևոնն իրականացրեց նաև նրանց երազանքը»,-նշեց Խոդիկյանը:
Այնուհետև Լևոն Անանյանը և Կարինե Խոդիկյանը ձեռնամուխ եղան «Գրական թերթ»-ի կայացման գործին:  «Լևոնը մի յուրահատուկ հատկություն ուներ՝ իր գաղափարներով կարող էր ոգևորել բոլորին: Գրական կապեր էր հաստատում, Գրողների միությունն էր զարգացնում, տաղանդավոր գրողների կողքին էր և մշտապես հավասար աչքով էր նայում բոլորին»,-հավելեց Խոդիկյանը:
Նրա խոսքով՝  ինքը Լևոն Անանյանի հետ վերջին անգամ զրուցել է մահվանից մի քանի օր առաջ: «Նույնիսկ հիվանդ ժամանակ Լևոն Անանյանը ոչ ոքի չէր մոռանում: Մեր ընկերությունը շատ երկար տևեց՝ 23 տարի»,- նշեց նա:
Կարինե Խոդիկյանի խոսքով՝  ինքը կորցրել է իր ընկերոջը, բարեկամին, խորհրդատուին, խմբագրին: «Նրա տիկնոջ՝ Աղավնիի հետ հաճախ ենք զրուցում, և երբեմն Լևոն Անանյանի մասին ներկայով ենք խոսում: Այս մեկ տարվա ընթացքում Գրողների միության շենք դժվարությամբ էի մտնում: Թվում է, թե միության շենքի ինչ-որ անկյունից կլսվի նրա ձայնը»,-տխրությամբ նշեց Խոդիկյանը:
Լևոն Զաքարի Անանյանը ծնվել է 1946 թ. հոկտեմբերի 13-ին Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում։ 1964 թ. ավարտել է Կողբի միջնակարգ դպրոցը, 1968 թ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը։ Աշխատել է մի շարք պարբերականներում և միաժամանակ խմբագրել «Մանկավարժ» թերթը։ 1975 թ. աշխատանքի է անցել «Գարուն» գրական ամսագրի խմբագրությունում, 1990-ին ընտրվել է «Գարուն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր։ 1992 թ. հիմնադրել է «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն առաջին անգամ բնագրից թարգմանությամբ հայ ընթերցողներին ներկայացրեց համաշխարհային գրականության մի շարք ստեղծագործություններ։ 2001 թ. ընտրվել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ։ Դասախոսել է Երևանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում։ «Նոյեմբերյան» հասարակական կազմակերպության ղեկավարն է 2002 թվականից։ Գրել, կազմել և խմբագրել է բազմաթիվ գրքեր: Հարյուրավոր հրապարակախոսական հոդվածների, գրքերի առաջաբանների, մշակութաբանական նյութերի հեղինակ է։ 2008 թ. մայիսի 26-ին նրան շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ պատվավոր կոչում: 2013 թվականի սեպտեմբերի 2-ին 67 տարեկանում կնքել է իր մահկանացուն:

One can still hear Levon Ananyan's voice in Armenian literary world
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS: The relatives, friends and fans of intellectual and writer Levon Ananyan remember the President of the Writers Union of Armenia, of holy memory, with great love. It is already a year that Levon Ananyan is not with us, but his memory is always bright in our hearts. Last year on this very day – September 2, writer, publicist and translator Levon Ananyan passed away at the age of 67.
The President of the Writers Union of Armenia Edward Militonyan had been working with Levon Ananyan for many years. “I have known him since the university years, but we became closer as the years passed. Together we worked in “Garun” (“Autumn”) magazine and then started cooperating in the Writers Union. Levon Ananyan was the head of the art department at “Garun” magazine and wrote many nice articles, made translations. He was a very diligent person, he liked creating new things, and he was an interesting thinker,” Edward Militonyan told Armenpress.
Edward Militonyan said that a poetry park and a memorial spring named after Levon Ananyan have recently been opened in the Koghb village of Armenia’s Tavush Province. The event was initiated by “Lori Canyon” and “Noyemberyan” compatriotic unions and the Writers Union of Armenia. “We should always remember Levon Ananyan and appreciate the heritage he has left,” Edward Militonyan added.
Novelist, playwright and publicist Karine Khodikyan for the first time met Levon Ananyan in 1989. “One day I took courage and took my poems to “Garun” magazine. I dreamed of being a follower of “Garun” and never missed a publication. Editor of Garun Meruzhan Ter-Gulanyan took my works and told me to write an article. I wrote a material about Leninakan’s theater school. Levon Ananyan read that text and said very warm words”, Karine Khodikyan recalled.
In the most difficult years for the country “Garun” continued to be published predominantly thanks to Levon Ananyan. “It is nice that one of the dreams of Levon Ananyan came true – he founded “Apolon” publishing house, which has already published many translated books. Many dreamed of reading the world literature in Armenian in those years, and Levon Ananyan made their dream come true,” Karine Khodikyan noted.
“Levon had a unique character: he could inspire everyone with his ideas. He established literary ties, developed the Writers Union, backed the talented writers and treated everyone equally,” added Khodikyan.
Levon Ananyan was an Armenian journalist and translator. Born in Koghb, Tavush, Levon Ananyan was a graduate of the Yerevan State University, Department of Philology. He worked for a number of state journals. For approximately 25 years, he worked for the "Garoun" monthly.
In 1989, he became a member of the Union of Writers of Armenia, and from 1990 – 2001 he was chief editor for "Garoun".
In 2001, he was elected President of the Union of Writers of Armenia. He was re-elected as President of the Union of Writers of Armenia in 2009. He lectures at the Yerevan State University Department of Journalism. He has been the president of “Noyemberyan” non-governmental organization since 2002. He was also a member of the Journalists' Union.
He authored many articles on social and political issues, which have been printed in the state press. He also translated and published Russian and English books to the Armenian language; he founded "Apollo" Publishers.  He wrote, compiled and edited several books, hundreds of articles and prefaces.
On May 26, 2008, Levon Ananyan was granted the honorary ranking of Distinguished Cultural Figure of the Republic of Armenia.
President of the Union of Writers of Armenia Levon Ananyan passed away in Yerevan on September 2, 2013. He was 67 years old.