Նրա ձայնը լսելի է հայ գրական աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարեկամները, հարազատները, ընկերներն ու պարզապես Լևոն Անանյան մտավորականի և գրողի երկրպագուները մեծ սիրով են հիշում Հայաստանի գրողների միության երջանկահիշատակ նախագահին: Լևոն Անանյանն արդեն ուղիղ մեկ տարի մեզ հետ չէ, սակայն նրա հիշատակը միշտ վառ է մնում բոլորի սրտերում: Երևանում նախորդ տարի հենց այս օրը՝ սեպտեմբերի 2-ին, 67 տարեկանում կյանքից հեռացավ գրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ Լևոն Անանյանը:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը Լևոն Անանյանի հետ երկար տարիներ է աշխատել: «Համալսարանից դեռևս ճանաչում էի նրան, սակայն տարիներ անց ավելի մտերմացանք: Միասին աշխատում էինք «Գարուն» ամսագրում, հետո էլ սկսեցինք համագործակցել Գրողների միությունում: «Գարուն» ամսագրում Լևոն Անանյանն արվեստի բաժնի վարիչն էր, շատ լավ հոդվածներ էր գրում, թարգմանություններ կատարում: Շատ աշխատասեր անձնավորություն էր, սիրում էր նոր բաներ հորինել, հետաքրքիր մտածող էր»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Միլիտոնյանը:
Միլիտոնյանի խոսքով՝ օրերս Տավուշի մարզիԿողբ գյուղում հանդիսավորությամբ բացվեց Լևոն Անանյանի անունը կրող Պոեզիայի պուրակը և հուշաղբյուրը: Միջոցառումը նախաձեռնել էին «Լոռվա ձոր» և «Նոյեմբերյան» հայրենակցական և Հայաստանի գրողների միությունները: «Լևոն Անանյանին պետք է մշտապես հիշեն, արժևորեն նրա թողած ժառանգությունը: Մենք այսօր գրողներով կայցելենք նրա շիրիմին, և մեր հարգանքը կմատուցենք Լևոն Անանյանին»,-հավելեց նա:
Արձակագիր, դրամատուրգ, հրապարակախոս Կարինե Խոդիկյանը Լևոն Անանյանի հետ առաջին անգամ հանդիպել է 1989 թվականին: «Մի օր համարձակությունս հավաքեցի և բանաստեղծություններս տարա «Գարուն» ամսագիր: Մինչ այդ երազում էի գարունական դառնալ, ամսագրի ոչ մի համար բաց չէի թողնում: «Գարուն»-ի խմբագիր Մերուժան Տեր-Գուլանյանը գործերս վերցրեց և ինձ հանձնարարեց մի հոդված գրել: Նյութ գրեցի Լենինականի դպրաթատրոնի մասին: Լևոն Անանյանն էլ այդ նյութը կարդաց, և շատ ջերմ խոսքեր ասաց»,- մեզ հետ զրույցում վերհիշեց Խոդիկյանը:
«Գարուն»-ը երկրի համար ամենադժվար տարիներին շարունակվում էր լույս տեսնել գլխավորապես Լևոն Անանյանի շնորհիվ: «Լավ է, որ իրականացավ Լևոն Անանյանի երազանքներից մեկը՝ նա ստեղծեց «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն արդեն բազմաթիվ թարգմանական գրքեր է հրատարակել: Շատերն այդ տարիներին երազում էին հայերեն կարդալ համաշխարհային գրականություն, և Լևոնն իրականացրեց նաև նրանց երազանքը»,-նշեց Խոդիկյանը:
Այնուհետև Լևոն Անանյանը և Կարինե Խոդիկյանը ձեռնամուխ եղան «Գրական թերթ»-ի կայացման գործին:  «Լևոնը մի յուրահատուկ հատկություն ուներ՝ իր գաղափարներով կարող էր ոգևորել բոլորին: Գրական կապեր էր հաստատում, Գրողների միությունն էր զարգացնում, տաղանդավոր գրողների կողքին էր և մշտապես հավասար աչքով էր նայում բոլորին»,-հավելեց Խոդիկյանը:
Նրա խոսքով՝  ինքը Լևոն Անանյանի հետ վերջին անգամ զրուցել է մահվանից մի քանի օր առաջ: «Նույնիսկ հիվանդ ժամանակ Լևոն Անանյանը ոչ ոքի չէր մոռանում: Մեր ընկերությունը շատ երկար տևեց՝ 23 տարի»,- նշեց նա:
Կարինե Խոդիկյանի խոսքով՝  ինքը կորցրել է իր ընկերոջը, բարեկամին, խորհրդատուին, խմբագրին: «Նրա տիկնոջ՝ Աղավնիի հետ հաճախ ենք զրուցում, և երբեմն Լևոն Անանյանի մասին ներկայով ենք խոսում: Այս մեկ տարվա ընթացքում Գրողների միության շենք դժվարությամբ էի մտնում: Թվում է, թե միության շենքի ինչ-որ անկյունից կլսվի նրա ձայնը»,-տխրությամբ նշեց Խոդիկյանը:
Լևոն Զաքարի Անանյանը ծնվել է 1946 թ. հոկտեմբերի 13-ին Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում։ 1964 թ. ավարտել է Կողբի միջնակարգ դպրոցը, 1968 թ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը։ Աշխատել է մի շարք պարբերականներում և միաժամանակ խմբագրել «Մանկավարժ» թերթը։ 1975 թ. աշխատանքի է անցել «Գարուն» գրական ամսագրի խմբագրությունում, 1990-ին ընտրվել է «Գարուն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր։ 1992 թ. հիմնադրել է «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն առաջին անգամ բնագրից թարգմանությամբ հայ ընթերցողներին ներկայացրեց համաշխարհային գրականության մի շարք ստեղծագործություններ։ 2001 թ. ընտրվել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ։ Դասախոսել է Երևանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում։ «Նոյեմբերյան» հասարակական կազմակերպության ղեկավարն է 2002 թվականից։ Գրել, կազմել և խմբագրել է բազմաթիվ գրքեր: Հարյուրավոր հրապարակախոսական հոդվածների, գրքերի առաջաբանների, մշակութաբանական նյութերի հեղինակ է։ 2008 թ. մայիսի 26-ին նրան շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ պատվավոր կոչում: 2013 թվականի սեպտեմբերի 2-ին 67 տարեկանում կնքել է իր մահկանացուն:

Его голос был услышан в армянском литературном мире
Родные, друзья и просто почитатели таланта Левона Ананяна – интеллигента и писателя – и сегодня с любовью вспоминают блаженной памяти председателя Союза писателей Армении. Уже год, как его нет рядом с нами, однако, память о нем живет в наших сердцах. В прошлом году именно в этот день – 2 сентября – в возрасте 67 лет ушел из жизни писатель-публицист, переводчик Левон Ананян.
Председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян долгие годы работал с Левоном Ананяном.  «Я знал его еще с университета, однако, мы еще больше сблизились спустя годы. Вместе работали в журнале «Гарун», потом сотрудничали в СПА. «В «Гаруне» Левон Ананян заведовал отделом искусства, писал прекрасные статьи, занимался переводами. Он был очень трудолюбивым, любил придумывать что-то новое, мыслил неординарно», -  сказал в беседе с Арменпресс Эдвард Милитонян.
По его словам, на днях в селе Кохб Тавушской области состоялось торжественное открытие сквера поэзии и родника-памятника имени Левона Ананяна. Инициаторами стали земляческие союзы «Лорва дзор» и «Ноемберян», Союз писателей Армении. «Левона Ананяна будут помнить всегда, ценить оставленное им наследие. Мы сегодня с писателями посетим его могилу и воздадим дань памяти Левона Ананяна», - сказал Милитонян.
А писатель, драматург, публицист Карине Ходикян впервые встретилась  с Левоном Ананяном в 1989 году. «В один прекрасный день я набралась смелости и отнесла свои стихи в журнал «Гарун». Я всегда  мечтала в нем печататься, не пропускала ни одного номера этого журнала. Редактор «Гаруна» Меружан Тер-Гуланян взял то, что я принесла и поручил мне написать статью. Я написала статью о школьном театре Ленинакана. Левон Ананян прочел и сказал мне очень теплые слова», - вспоминает в беседе с нами Карине Ходикян.
В самые тяжелые для нашей страны годы «Гарун» продолжал существовать,  в основном, благодаря Левону Ананяну. «Воплотилась в жизнь одна из «мечт» Левона Ананяна -  он создал издательство «Аполлон», которому мы обязаны многочисленными переводами. Многие в те годы мечтали прочитать шедевры всемирной литературы на родном языке и Левон Ананян исполнил, таким образом, и их мечту», - вспоминает Карине Ходикян.
Затем Левон Ананян и Карине Ходикян задумались о создании «Гракан терт» (Литературная газета). «Левон обладал одним интересным даром:  он своими идеями мог заразить и воодушевить всех. Он устанавливал литературные связи, развивал Союз писателей, поддерживал молодых талантливых своих коллег и одинаково доброжелательно относился ко всем», - добавила Ходикян.
Последний раз ей удалось пообщаться с Левоном Ананяном за несколько дней до его смерти. «Даже будучи больным, он ни о ком не забывал. Наша дружба продолжалась долго … целых 23 года», - говорит Карине Ходикян, добавляя, что потеряла друга, родного ей человека, советника, редактора. «С его супругой Агавни мы часто беседуем и иногда говорим о Левоне Ананяне в настоящем времени. Весь этот год  я  с трудом переступаю порог Союза писателей, мне кажется, что вот сейчас из какого-то уголка  я  услышу его голос….», - с грустью сказала Карине Ходикян.
Левон Захарович Ананян родился 13 октября 1946г. в селе Кохб Тавушской области. В 1964г. окончил среднюю школу в родном селе. В 1968г. окончил филологический факультет Ереванского государственного университета. Сотрудничал с рядом газет, редактировал  газету «Манкаварж».  В 1975г. начал работать в редакции литературного журнала «Гарун». В 1992г. основал издательство «Аполлон», где представил армянскому читателю многие произведения зарубежной литературы в переводе с оригинала.
В 2001г. был избран председателем Союза писателей Армении и оставался на этом посту до последних дней своей жизни.
Преподавал на факультете журналистики Ереванского государственного университета. С 2002г. руководил общественной организацией «Ноемберян». Написал, составил и отредактировал множество книг, сборников, сотни публицистических статей, написал предисловия  к  многочисленным произведениям.