Պետությունը ձգտում է նվազեցնել անչափահաս դատապարտյալների թիվը. Սուրեն Քրմոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տարիներին պետության քաղաքականությունը միտված է անչափահաս դատապարտյալների թվի նվազեցմանը: Այս մասին «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ կատարած այցի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը: «Անչափահս դատապարտյալների թիվը գնալով նվազում է: Ավելին` պետության կողմից իրականացվող քաղաքականությունն այն է, որ հնարավորինս նվազեցնենք ազատազրկման հետ չկապված պատժատեսակների կիրառումը, մանավանդ` անչափահասների շրջանում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ դրան է միտված նաև պրոբացիոն ծառայության ներդրումը, որի հայեցակարգն արդեն աշնանը կքննարկվի կառավարությունում: «Այդուհանդերձ, ցանկանում եմ նշել, որ այս օրը մենք կարևորում ենք, և նախարարի կողմից էլ կարևորվում է, որպեսզի մենք այցելենք քրեակատարողական հիմնարկ և նաև քաջալերենք մեր բոլոր անչափահասներին, որպեսզի նրանք սովորեն և իրենց գիտելիքները կիրառեն կյանքում: Ուսումն այն միակ գործիքն է, որը կօգնի մեր դատապարտյալներին ճիշտ կողմնորոշվել կյանքում և վերաինտեգրվել հասարակությանը»,- ասաց Քրմոյանը:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ քրեակատարողական հիմնարկում բոլոր առարկաները դասավանդվում են, և կան համապատասխան մանկավարժներ: Ուսուցումը կազմակերպվում է թե՛ հանրակրթական, թե՛ միջին մասնագիտական մակարդակում: «Այստեղ դատապարտյալ կանայք հնարավորություն ունեն միջին մասնագիտական կրթություն ստանալ` որպես հաշվետար, ինչպես նաև համակարգչային օպերատոր: Նաև նպատակ կա քրեակատարողական հիմնարկում ավելացնել մասնագիտությունները»,- նշեց նախարարը:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ այցելել էր «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ:

Государство стремится снизить количество несовершеннолетних заключенных - замминистра
Государственная политика в последние годы направлена на снижение количества несовершеннолетних заключенных. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе визита в УИУ «Абовян» сказал журналистам заместитель министра юстиции Армении Сурен Крмоян.
«Количество несовершеннолетних заключенных постепенно снижается. Более того, политика государства заключается в том, чтобы максимально снизить применение наказаний, связанных с заключением, особенно, среди несовершеннолетних», - сказал замминистра.
По его словам, на это направлено также внедрение пробационной службы, концепция которой уже осенью будет обсуждена в правительстве. «Тем не менее, хочу отметить, что мы придаем важное значение этому дню, чтобы мы посещали УИУ и поддержали всех наших несовершеннолетних, призывая их хорошо учиться и применять свои знания в жизни. Учение – единственный механизм, который поможет нашим заключенным правильно ориентироваться в жизни и интегрироваться в общество», - сказал Крмоян.
Замминистра подчеркнул, что в УИУ преподают все предметы и есть специальные преподаватели. Обучение проводится как на общественном, так и среднем специализированном уровне.