Քեսաբում կյանքն աշխուժացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբում կյանքը բավականին բարելավվել է և եռ ու զեռ է նկատվում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քեսաբահայ Կարո Մանճիկյանը` ավելացնելով, որ աստիճանաբար բնակիչներին բաժանվում են նպաստները, օժանդակությունները: Քեսաբում տիրող ընդհանուր իրավիճակի վերաբերյալ Մանճիկյանը տեղեկացրեց, որ միջադեպեր չեն գրանցվել, մարդիկ ավելի հանգիստ և ապահով են զգում իրենց:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերի 14-ին կվերաբացվեն Քեսաբի դպրոցները և կմեկնարկեն դասընթացները: Այժմ բերքահավաքի շրջան է: Մանճիկյանը նշեց, որ Քեսաբում օգոստոսի 17-ին տոնել են Սուրբ Աստվածածնի Վերափոխման տոնը: Քեսաբ էին ժամանել Բերիո թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Շահան Արք. Սարգիսյանը 2 քահանաների հետ: Մատուցվել է սուրբ պատարագ, ապա Շահան Արք. Սարգիսյանը հանդես է եկել քարոզով:
«Վերափոխման տոնը վերականգնման արտահայտություն էր Քեսաբի համար»,- նշեց Մանճիկյանը` ավելացնելով, որ խաղողը որպես առաջին պտուղ բաժանվել է ժողովրդին:
Հունիսի 15-ին Սիրիական բանակը հսկողություն է հաստատել Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա՝ վերականգնելով կայունությունն ու անվտանգությունը: Բանակը տասնյակ զինյալներ էր ոչնչացրել: Քաղաքի կենտրոնում բարձրացվել է սիրիական դրոշը: Քեսաբի շրջանի վրա հարձակումն սկսվել էր մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» եւ «Ջեյշ ալ Իսլամ»խմբավորումները Թուրքիայի կառավարության անմիջական աջակցությամբ:

Жизнь в Кессабе возвращается в свое русло
Условия жизни в Кессабе улучшаются, а жизнь постепенно налаживается. Об этом в беседе с Арменпресс сказал наш соотечественник из Кессаба Каро Манчикян, добавив, что начался процесс распределения жителям пособий, разного рода помощи. Что касается ситуации в целом, то, по его словам, люди успокоились и чувствуют себя в большей безопасности.
Каро Манчикян также сообщил, что 14 сентября откроются школы и начнутся занятия в Кессабе. Сейчас в этом армянонаселенном поселке городского типа в Сирии – самая горячая пора - сбор урожая. 17 августа в Кссабе отметили праздник Преображения Св.Богоматери. В связи с этим в Кессаб прибыл глава епархии Берио, архиепископ  Шаан Саргисян с двумя духовными лицами и отслужил по этому поводу праздничную литургию.
«Праздник Преображении Святой богоматери – это символ восстановления Кессаба», - сказал Манчикян, добавив, что состоялась и, согласно традиции, церемония освящения первого винограда, который затем роздали народу.
15 июня сирийская армия установила контроль над поселком городского типа Кессаб на севере Латакии, тем самым восстановив здесь стабильность и безопасность. Армия уничтожила десятки боевиков. В центре Кессаба был водружен сирийский флаг. Нападение на Кессаб было совершено 21 марта с 8 точек турецкой границы: в нападении при непосредственном содействии  правительства Турции участвовали группировки «Джабха ан Нустра» и «Джейш ал Ислам».