Ավստրալիան լրացուցիչ պատժամիջոցներ Է սահմանում Ռուսաստանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիան որոշում Է ընդունել լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ: Դրանք կհամապատասխանեն Եվրամիության այն պատժամիջոցների ռեժիմին, որոնք գործում են Ռուսաստանի դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 1-ին հայտարարել Է Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Աբոտը:
Նրա խոսքով՝ երկրի կառավարությունը «խորապես անհանգստացած Է Ուկրաինայում իրադարձությունների ծավալումից»: Նոր պատժամիջոցները սահմանվել են «մեր գործընկերների՝ ԱՄՆ-ի, Կանադայի եւ Եվրոպայի հետ կոորդինացմամբ»,-հավելել Է վարչապետը:
Ինչպես ճշտել Է Աբոտը, նոր պատժամիջոցները նախատեսում են «զենքի արտահանման սահմանափակումներ, Ավստրալիայի կապիտալի շուկաներ պետական սեփականություն հանդիսացող ռուսական բանկերի մուտքի սահմանափակումներ, ՌԴ-ում նավթի հետախուզման եւ արդյունահանման բնագավառում օգտագործելու համար ապրանքների ու ծառայությունների արտահանման դադարեցում, Ղրիմում առեւտրի ու ներդրումների սահմանափակումներ»:
Պատժիչ ցուցակում ավելացված Է 63 ռուսական ու ուկրաինական ֆիզիկական անձ եւ 21 իրավաբանական անձ: Դրա հաշվառմամբ, այս ցանկում ընդամենը կլինի 113 ֆիզիկական անձ եւ 32 իրավաբանական անձ:
«Ռուսաստանը պետք Է հասկանա, որ եթե նա գործողություններ չձեռնարկի Ուկրաինայի իրադրությունը բարելավելու համար, նրա տնտեսության համար հետեւանքների գինը կաճի»,-նախազգուշացրել Է Աբոտը:
Նա հայտնել Է, որ «Ավստրալիայի կառավարությունը չի բացառում ապագայում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը»,-հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Премьер Австралии объявил о введении дополнительных санкций против России
Австралия приняла решение ввести дополнительные санкции в отношении России. Они будут соответствовать режиму санкций Европейского союза, действующих в отношении РФ, объявил в понедельник премьер-министр Тони Абботт.
По его словам, правительство Австралии "глубоко обеспокоено эскалацией событий на Украине". Новые санкции введены "в координации с нашими партнерами в США, Канаде и Европе", добавил премьер.
Как уточнил Абботт, новые меры предусматривают "ограничения на экспорт вооружений, ограничения в доступе находящихся в госвладении российских банков к рынкам капитала Австралии, предотвращение экспорта товаров и услуг для использования в разведке и добыче нефти в РФ, ограничения торговли и инвестиций в Крым", сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
В санкционный список добавлены 63 российских и украинских физических лица и 21 юридическое лицо. С учетом этого данный перечень будет насчитывать в целом 113 физических лиц и 32 юрлиц.
"Россия должна понимать, что, если она не предпримет действий по улучшению ситуации на Украине, цена / последствия/ для ее экономики и международной репутации будет возрастать", - предупредил Абботт. Он сообщил, что "правительство /Австралии/ не исключает возможности введения в будущем новых санкций против России.