Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի անդամները, Լիտվայի սեյմի պատգամավոր Դալիա Կուոդիտեի ղեկավարությամբ, այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ և հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը հյուրերին ներկայացրեց թանգարանի կառուցման պատմությունը և նաև այն աշխատանքները, որոնք այսօր կատարվում են թանգարանում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցին Սուրեն Մանուկյանն ասաց, որ ներկայացնելով թանգարանի շինարարական աշխատանքները, տիկին Կուոդիտեին հրավիրել է 2015 թվականի ապրիլի 24-ին ներկա գտնվելու թանգարանի բացման արարողությանը:
«Ես տպավորված եմ այն ամենով, ինչ տեսա այս թանգարանում: Այս այցելությունը շատ կարևոր էր ինձ համար, քանի որ 20 տարի առաջ Լիտվայում ղեկավարել եմ ցեղասպանությունների և դրանց ուսումնասիրման ու հետազոտման գիտական կենտրոնը և շատ բան գիտեմ աշխարհում կատարված և կատարվող ցեղասպանությունների վերաբերյալ: Ինչ վերաբերում է թանգարանին, կարծում եմ, որ վերաբացված տարբերակով այն կգերազանցի բոլորի սպասելիքները»,- «Արմենպրես»-ի  հետ զրույցում նշեց տիկին Կուոդիտեն:
Երեւանում է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմի Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն:  Օգոստոսի 30-ին նրանց ընդունել են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:

Делегация парламентской группы дружбы Литва-Арцах посетила Цицернакаберд
Делегация парламентской группы дружбы Литва-Арцах во главе с депутатом Сейма Литвы Далией Куодите  посетила Цицернакаберд  и почтила память жертв Геноцида армян.  Замдиректора  Музея-института Геноцида армян   Сурен Манукян  представил гостям  историю создания музея и работу, которую он проводит сейчас.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Манукян сказал, что в ходе визита госпожу Куодите  пригласили присутствовать  при открытии музея 24 апреля 2015г.
«Я впечатлена всем, что увидела в музее. Этот визит очень важен для меня, поскольку 20 лет назад  я руководила в Литве  Центром   по изучению и предотвращению геноцидов  и много знаю о свершившихся и совершаемых геноцидах в мире. Что касается музея, думаю,  его отреставрированный вариант  превзойдет все ожидания», -  сказала госпожа Куодите.
В Ереване  находится делегация парламентской группы дружбы Литва-Арцах во главе с депутатом Сейма Литвы Далией Куодите.  30 августа делегацию приняли президент   Армении  Серж Саргсян и  вице-спикер  НС  РА  Эдуард Шармазанов.