Ուորլիքը չի բացառում, որ ՀՀ եւ Ադրբեջանի նախագահները կարող են հանդիպել Ուելսում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, որ Մինսկի խումբը ջանում է, որպեսզի հրադադարի ռեժիմը պահպանվի, եւ որ հուլիսի 31-ին սկսված լարվածությունը լրջորեն անհանգստացրել է միջնորդներին:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ուրոլիքը հայտարարել է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Ուորլիքը նշել է, որ անցյալ ամսվա վերջին շփման գծում տեղի ունեցած եւ տասնյակ մարդկանց զոհվելու պատճառ դարձած իրադարձությունները կողմերին հետ են շպրտում խաղաղության հասնելու ճանապարհից: Նա ասել է, որ ղարաբաղյան խնդիրը ռազմական լուծում չունի, եւ պետք է բանակցությունների սեղանի շուրջ աշխատել ու կրկնապատկել ջանքերը լուծում գտնելու համար:
«Հրադադարի ռեժիմի պահպանումը նախապայման է դրա համար, եւ մենք հուսով ենք, որ լարվածության վերջին շաբաթների նվազումը կշարունակվի», -ասել է նա:
Ամերիկացի համանախագահը չի բացառել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների` եկող շաբաթ, Ուելսում, ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ընթացքում եւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում եւս հանդիպելու հնարավորությունը, որը, նրա խոսքով` կախված է լինելու հանդիպման եւ քննարկումների համար իրենց` նախագահների պատրաստակմությունից եւ ցանկությունից:
«Անձամբ ԱՄՆ պետքարտուղար Քերին պատրաստ է դերակատարություն ունենալ այդ հակամարտության կարգավորման գործում` եթե նրա մասնակցությունը կարողանա օգնել հասնելու դրան: Մենք կոչ ենք անում կողմերին լրջորեն ընկալել այդ հնարավորությունները: Գործը միայն արտգործնախարարների կամ նախագահների հանդիպում անցկացնելու մեջ չէ: Անհրաժեշտ է գործընթացը բարձրացնել այլ մակարդակ, որպեսզի այն բերի խաղաղ համաձայնության: Այնպես որ, եկեք սկսենք», -ասել է Ուորլիքը:

James Warlick doesn’t exclude that Armenian and Azeri Presidents may meet in Wales
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. The U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick stated that the Minsk Group spares no effort to maintain the ceasefire regime and the recent wave of violence, which began on July 31, was of great concern to the mediators.
As reports “Armenpress”, the U.S Co Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick stated this in an interview to the Azerbaijani Turan news agency.
He noted that this kind of violence is a setback at the ability to reach a peaceful settlement. “We need to work and re-double our efforts at the negotiating table to find solution. A starting point for that is respecting the ceasefire,” he noted. Warlick also noted that the Karabakh conflict has no military solution.
Warlick did not exclude the possibility that the Armenian and the Azerbaijani Presidents may have a meeting at the course of the NATO summit, which will be held next week in Wales, and also at the UN General Assembly. “Secretary Kerry as well, is prepared to be personally involved, if his involvement is helpful and bringing about the settlement.