ԿԽՄԿ-ն հաստատել է Հակոբ Ինջիղուլյանին 3-րդ երկրի հանձնելու մասին տեղեկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակի պատվիրակ Վալերի Յարմակը «Առաջին ալիքի» հետ զրույցում հաստատել է տեեկություններն այն մասին, որ Ադրբեջանում գտնված հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանը տեղափոխվել է երրորդ երկիր: Նրա խոսքով` օգոստոսի 26-ին Կարմիր Խաչն իրազեկվել է, որ 2013թ. օգոստոսից 7-ից Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերին լքել է Ադրբեջանի տարածքը` տեղափոխվելով  երրորդ երկիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցներն այցելել են Ինջիղուլյանին մինչ Ադրբեջանը լքելը, և ամեն ինչ տեղի է ունեցել Կոմիտեի ընթացակարգին համապատասխան: Նա նաև հաղորդել է, որ տեղեկությունն անմիջապես տեղափոխվել է Ինջիղուլյանի ընտանիքին և Հայաստանի իշխանություններին:
Երրորդ երկիր տեղափոխվելու և Ադրբեջանում սպանված` Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի դին հայրենիք վերադարձնելու մասին Վալերի Յարմակը այլ տեղեկություն չի հայտնել:
2013 թ. օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ՀՀ քաղաքացի Հակոբ Ինջիղուլյանը, տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով պատահաբար հատելով շփման գիծը, հայտնվել էր ադրբեջանական զորքերի պահպանության տարածքում և գերեվարվել վերջիններիս կողմից:

МККК подтвердил факт передачи АкопаИнджигуляна 3-й стране
Представитель  Ереванского  офиса  МККК Валерий Ярмак  в беседе с Первым каналом подтвердил информацию о том, что  находившийся в азербайджанском плену  Акоп Инджигулян передан 3-й стране. По его словам, 26 августа Красный Крест был извещен  о том, что  с  7 августа-2013  находившийся в азербайджанском плену  Акоп Инджигулян передан 3-й стране.
Как передает Арменпресс, сотрудники МККК  увиделись с Инджигуляном до его экстрадиции из Азербайджана, и все прошло  согласно регламенту.  Он сообщил также,  что информация сразу же была передана семье Инджигуляна и руководству Армении.
Иных сведений о передаче Инджигуляна и выдаче Армении трупа  убитого в  Азербайджане гражданина РА Карена Петросяна  Ярмак  не сообщил.
8 августа-2013, не сориентировавшись  на местности  и перейдя  карабахско-азербайджанскую границу,  Акоп  Инджигулян   оказался на  азербайджанской территории  и  был взят в плен.