Շարմազանովը հռետորական հարցով է պատասխանում սահմանադրական բարեփուխումներին դեմ քաղաքական ուժերին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հնարավոր չէ հասնել համակարգային փոփոխությունների` առանց սահմանադրական բարեփոխումների: ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ պատասխանելով այն դիտարկմնանը, թե քաղաքական ուժերի մեծ մասը դեմ է այդ փոփոխություններին: «Մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ. Հայաստանում լուրջ և համակարգային բարեփոխումների կարելի է հասնել միայն սահմանադրական բարեփոխումների միջոցով: Ես չեմ հասկանում այն քաղաքական ուժերին, ովքեր դեմ են արտահայտվում այդ բարեփոխումներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
ԱԺ փոխնախագահը հռետորական հարցով պատասխանեց սահմանադրական բարեփոխումներին դեմ արտահայտվող քաղաքական ուժերին: «Ինչի՞ն են նրանք դեմ, եթե փաստաթուղթը դեռ չկա: Նրանք այդպիսով իրենց քաղաքական փակուղու մեջ են դնում: Հիմա դեմ արտահայտվող քաղաքական ուժերից մի քանիսը նախագահական ընտրություններից առաջ  խոսում էին սահմանդրական բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին, իսկ հիմա իրենց կարծիքը փոխել են: Անհասանակալի և զարմանալի է այն կուսակցությունների դիրքորոշումը, որոնք մինչեւ «իքս» ժամը ասում են, որ սահմանդրական բարեփոխումներն անհրաժեշտություն են, հիմա կամ` լռում են, կամ` ասում, որ հիմա դրանց կարիքը չկա»,- ընդգծեց ՀՀԿ խոսնակը:
Անդրադառնալով հարցին, թե քառյակի հրապարակած 12 կետերի իրականացման համար ժամկետը մոտենում է ավարտին, Շարմազանովը նախ նշեց, որ ժողովրդավարական երկրներում վերջնագրերով կամ վերջնաժամկետներով չեն խոսում: Բացի այդ, նա նշեց, որ ՀՀԿ-ն ունի երկրում քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումների ավելի լայն օրակարգ,  քան քառյակի 12 կետերն են:

Шармазанов отвечает риторическим вопросом тем, кто против конституционных преобразований
В Армении невозможно осуществить никакие системные преобразования без конституционных реформ. Такое мнение высказал  вице-спикер НС РА, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов в беседе с журналистами после заседания ИО РПА. Так он ответил  на замечание, что большая часть политических сил против реформ. «Я не раз говорил:  в Армении можно  осуществить   серьезные  системные преобразования только в результате конституционных реформ. Я не понимаю тех политиков, которые против  таких реформ», - как передает Арменпресс, сказал он.
Шармазанов ответил риторическим вопросом тем, кто против конституционных преобразований. «Почему они против, если документа еще нет? Тем самым они сами себя загоняют в тупик. Многие из тех, кто сегодня против,  перед президентскими выборами  как раз говорили о конституционных реформах. Непонятна и удивительнатакая позиция политических сил,  которые до часа «Х» утверждают, что реформы нужны, а сейчас либо молчат, либо говорят, что необходимости в конституционных реформах нет», - сказал Шармазанов.
На вопрос, что подходит к концу срок для  выполнения 12 пунктов «четверки», Шармазанов отметил, что в демократических странах не говорят языком ультиматумов. Кроме того, у РПА  более широкая  повестка  политических, экономических и социальных реформ, чем эти 12 пунктов.