Նախագահի պատգամն աշակերտներին` ինչ մասնագետ էլ դառնաս, կարևոր է լինել լավագույնների շարքում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կրթական համակարգը պետք  է համապատասխանի միջազգային չափանիշներին: Որևէ ժողովուրդ չի կարողանա ունենալ ապագա առանց ժամանակակից կրթական համակարգի: Այս մասին նշեց Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահականում դպրոցականների ու շրջանավարտների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ: Նա աշակերտներին պատմեց, որ բանասերի մասնագիտությունն ընտրել էր, որպեսզի փոքր-ինչ զարգացներ հայ բանասիրությունը: «Կան բաներ, որոնք դժվար է բացատրել: Այդպես է ստացվել. եթե ասել, որ հայոց լեզու, հայ գրականություն սիրել եմ, ոչինչ ասած չեմ լինի, քանի որ մեր ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունն այդպես է մտածում»,-նշեց Նախագահը:
Անդրադառնալով արտասահմանում կրթություն ստանալու հնարավորություններին` Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ անընդհատ կրթությունն ու մասնագետների վերապատրաստման ծրագրերը շատ կարևոր են յուրաքանչյուր մասնագետի դեպքում, բայց դա այն դեպքում, երբ ունես մասնագիտություն, գիտելիքներ և այդ գիտելիքները պետք է խորացնել: «Ես այնպիսի մասնագիտություն էի ցանկանում ընտրել, որ արտասահմանում սովորելն ինձ օգուտ չէր կարող բերել, չեմ կարծում, որ աշխարհի ինչ-որ երկրում հայ բանասիրությունն ավելի լավ կդասավանդեին, քան Հայաստանում: Այսօր անհրաժեշտություն է դարձել լեզուներ իմանալը, բայց կան մասնագիտություններ, որոնք պետք է սովորել միայն ու միայն Հայաստանում: Անշուշտ բոլոր բանասերները չեն, որ ուսումնասիրում են հայոց լեզու ու հայ գրականություն: Նույնիսկ հայոց լեզու և հայ գրականությունն ուսումնասիրելու համար անհրաժեշտ է  համաշխարհային գրականությանն ու լեզվաբանությանը ծանոթանալ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտնեց ՀՀ նախագահը` հավելելով, որ ներկաների դեպքում արտասահմանում սովորելն անհրաժեշտություն է, իսկ վերապատրաստվելը պարտադիր պայման պետք է լինի:
Սերժ Սարգսյանը նշեց նաև, որ նախագահական դահլիճում գտնվող և հայ հասարակության առաջադեմ երիտասարդների օգնությամբ պետք է կատարելագործվի ՀՀ կրթական համակարգը: «Կրթական համակարգի զարգացման շատ ծրագրեր կան, բայց դրանցից չխոսեմ, այլ ապագայի մասին խոսեմ: Ուզում եմ`  մեր դպրոցն ու կրթական համակարգը համապատասխանեն միջազգային չափանիշներին: Որևէ ժողովուրդ չի կարողանա ունենալ ապագա առանց ժամանակակից կրթական համակարգի»,-ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը` հավելելով, որ ցանկացած պաշտոնյա իր առաջնահերթ խնդիրը պետք է համարի դպրոցի ու ընդհարապես կրթական համակարգի զարգացումը: «Երբ մի քանի տարի առաջ մի նեղ միջավայրում ինձ հարցնում էին` ինչ եք անելու, երբ մեր կրթական համակարգը փլուզվում է, աշակերտները չեն ցանկանում սովորել, ուսուցիչները չեն ցանկանում լավ դասավանդել, ես ասեցի, որ կտրականապես համաձայն չեմ դրա հետ ու դրա վկայությունը ձեր ցուցաբերած արդյունքներն են: Շարունակ պետք է կատարելագործվենք, նաև ձեր օգնությամբ դա պետք է անենք: Ես հուսով եմ, որ այստեղ նստած աշակերտները, ովքեր գերազանցությամբ ավարտել են դպրոցը կամ միջազգային առարկայական օլիմպիադաների մեդալակիրներն են, չեն հրաժարվի ընտրել ուսուցչի, դասախոսի մասնագիտությունները»,-հայտնեց Նախագահը:
Նախագահին հարցրեցին նաև, թե ինչ մասնագիտություն կցանկանար, որ իր թոռնիկներն ընտրեին, որին ի պատասխան նա ասաց. «Ես կցանականայի, որ իմ թոռնիկները դառնային իրոք մասնագետներ, իսկ, թե ինչ բնագավառում, կարևոր չէ: Կարևորը է, որ մարդ իր բնագավառում լինի լավագույնների շարքում»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով` ինքը մինչ հինգերորդ-վեցերորդ դասարանը ցանկանում էր դառնալ պատմաբան, բայց հետո նախասիրությունը փոխվեց ու դարձավ բանասեր: «Իրականության մեջ ոչ պատմաբան դարձա, ոչ էլ բանասեր, դարձա պետական պաշտոնյա, բայց ամենացանկալին է, որ լինես լավագույնը»,-նշեց Նախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 29-ին հյուրընկալել էր «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողներին, 2013-2014 ուստարվա մեդալակիր շրջանավարտներին, միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած աշակերտներին:

President’s message to pupils: what specialist you become, it is important to be among the best
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS: The education system of Armenia should correspond to the international standards. No country could have a future without a modern education system. The President stated about it at the meeting with the winners of “Kangaroo” international mathematics competition, medal graduates of 2013-2014 academic years, and pupils winning international Olympiads in his residence. He told the pupils that he had chosen the specialty of a philologist to develop the Armenian philology. “There are things that are quite difficult to be explained. It happened so. With saying that I loved the Armenian language and the Armenian literature, I would say nothing, as the major part of our society thinks so”, - said Serzh Sargsyan.
Concerning getting education abroad, the Armenia’s President stated that constant study and specialists’ training are quite important for every specialist but in case you have specialty and knowledge and need to deepen them. “I wanted to choose such a specialty, which would not be taught better abroad. I do not think that the Armenian philology could be taught better in any other country of the world than in Armenia. Now it is necessary to know languages but there are specialties, which should be studied in Armenia only. Certainly, not all the philologists study the Armenian language and literature. Even to study the Armenian language and literature it is necessary to get acquainted with the world literature and linguistics”, - said Serzh Sargsyan, adding that in case of the present pupils the education abroad is a necessity and the training should be anecessary condition, Armenpress reports.
The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan hosted the winners of “Kangaroo” international mathematics competition, medal graduates of 2013-2014 academic years, and pupils winning international Olympiads in his residence. The President welcomed the present and former pupils and stated that he is proud of them and called them Heroes. Among other things, the President underscored: “Good for you, you are the future of our country, we all are proud of you. We are proud not less than your parents and teachers. I would like all our citizens to be such conscientious like you and work and learn as effectively as you. I consider it very important that your achievements will continue in the future.” According to the President, one must work hard and constantly and improve himself. The President highlighted: “There are only few examples, when the pupil doesn’t do his best during studies, but in future reaches great success due to his work and commitment.”