Համանման որոշումները ճանապարհ կհարթեն դեպի ԼՂՀ միջազգային ճանաչում. Էդվարդ Նալբանդյան ողջունել է Կալիֆորնիայի Սենատի որոշումը
Համանման որոշումները ճանապարհ կհարթեն դեպի ԼՂՀ միջազգային ճանաչում.
Էդվարդ Նալբանդյան ողջունել է Կալիֆորնիայի Սենատի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման բանաձևի ընդունման վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, արտգործնախարարի հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ողջունում ենք ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սենատի որոշումը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչման վերաբերյալ: Որքան Ադրբեջանը կշարունակի խոչընդոտել ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված Հայաստանի և եռանախագահների ջանքերը, այնքան նորանոր համանման որոշումներ ու բանաձևեր կարելի է ակնկալել, որոնք ճանապարհ կհարթեն դեպի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչում»:
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատը օգոստոսի 27-ին 23/0 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքըճանաչող AJR 32 բանաձևը: Բանաձևը սենատին ներկայացրել է սենատոր Քևին դե-Լեոնը` նշելով, որ այդ տարածաշրջանը հայկական պատմական տարածք է և մոտ 100 տոկոսով բնակեցված էհայերով: «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայերը չափազանց շատ են տառապել անցած դարում, և նրանց տառապանքները շարունակվում են նաև այս դարում: Նրանք արժանի են ունենալ ազատ-անկախ հայրենիք` չգտնվելով հալածանքների վտանգի տակ: Այս տարի մենք նշում ենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը, և մեր սովորած դասերից մեկն այն է, որ մի էթնիկխումբը չպետք է իշխի մյուսի վրա»,- նշեց սենատորը: Բանաձևի օգտին ելույթ ունեցան նաև սենատորներ Թոմ Բերիհիլը և Ռիկարդո Լարան:
Ֆրեզնոն ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի առաջին քաղաքն էր, որը պաշտոնապես ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: 2014 թվականի հունվարին նահանգի ամենախոշորքաղաքներից Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը ևս միաձայն ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն: Արցախի անկախությունը ճանաչելեն նաև ԱՄՆ չորս նահանգներ` Լուիզիանան, Մեյնը, Մասաչուսեթսը և Ռոդ Այլենդը:

Подобные решения прокладывают путь к международному признанию НКР - Эдвард Налбандян приветствовал решение Сената Калифорнии
Подобные решения прокладывают путь  к международному признанию НКР -  Эдвард
Налбандян приветствовал решение Сената Калифорнии
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян выступил с заявлением по поводу резолюции о признании независимости Арцаха, принятой Сенатом штата Калифорния (США). Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД РА, в заявлении говорится:
«Приветствуем решение Сената Калифорнии США о признании Нагорно-Карабахской Республики.
Чем больше Азербайджан будет препятствовать усилиям Армении и сопредседателей по урегулированию карабахского вопроса, тем больше можно будет ожидать подобных решений и резолюций, прокладывающих путь к международному признанию Нагорно-Карабахской Республики».
Сенат американского штата Калифорния принял единогласно - в соотношении 23/0 – резолюцию AJR 32, признающую независимость Нагорного Карабаха и право народа Арцаха на самоопределение. Резолюцию представил сенатор Кевин де Леон, отметив, что этот регион является исторически  армянской территорией, которая почти на 100% заселена армянами «Этнические армяне этого региона много пережили в прошлом веке и их страдания продолжаются и в этом веке. Они достойны иметь свободную и независимую родину, не находясь постоянно под угрозой гонений. 100-летие Первой мировой войны и один из усвоенных нами уроков в том, что одна этническая группа не должна властвовать над другой.», - сказал сенатор. В поддержку  резолюции выступили также сенаторы Том Берихил и Риккардо Лара.
Фресно – первый город в штате Калифорния, который официально признал независимость Нагорно-Карабахской Республики. В январе 2014 года Политсовет самого крупного города этого штата - Лос-Анджелеса -  единогласно признал НКР как независимое и суверенное государство. Независимость Арцаха признали также 4 американских штата – Луизиана, Мэн, Массачусетс и Род Айленд.