Նալբանդյանի մասնակցությունը Էրդողանի երդմնակալությանը հարաբերությունների կարգավորման հիմք չէ. քաղաքագետ
Նալբանդյանի մասնակցությունը Էրդողանի երդմնակալությանը հարաբերությունների
կարգավորման հիմք չէ. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի մասնակցությունը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալությանը խիստ կարեւոր է եւ ներկայացուցչական, սակայն այդ այցելությունն ու մասնակցությունը չի կարող հիմք հանդիսանալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր մեկնարկի համար: Տեսակետը ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովինն է:
«ԱԳ նախարարի մասնակցությունը ներկայացուցչական մակարդակի մասին է խոսում եւ միայն էդվարդ Նալբանդյանի մասնակցությունը բավարար է` հաշվի առնելով երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների բացակայությունը: Սակայն այդ այցելությունից չի կարելի ակնկալել փոփոխություններ հայ-թուրքական հարաբերություններում, քանի որ փոփոխություններ ակնկալելու համար պետք է լինեն համապատասխան քաղաքական ազդանշաներ, որոնք թուրքական կողմը չի ներկայացնում եւ հաշվի առնելով ձեւավորված տանդեմը` Էրդողան-Դավութօղու եւ չունենալով օբյեկտիվ հիմքեր, չպետք է ակնկալել, որ կլինեն լուրջ փոփոխություններ հայ-թուրքական հարաբերություններում»,- ասաց Ալեքսանդր Մարգարովը` հավելելով, որ Նալբանդյանի մասնակցությունը երդմնակալությանը եւս մեկ հնարավորություն է` տեսնելու, թե ինչպիսին կլինի թուրքական պատվիրակության մակարդակը Հայաստանում 2018թ. կայանալիք նախագահական ընտրություններից հետո նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն օգոստոսի 28-ին կմասնակցի Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը:

Участие Налбандяна в церемонии инаугурации Эрдогана – не основание для нормализации двусторонних отношений: политолог
Участие Налбандяна в церемонии инаугурации Эрдогана – не основание для нормализации
двусторонних отношений: политолог
Участие министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна в церемонии инаугурации президента Турции Реджепа Таипа Эрдогана очень важно и в представительском плане, однако оно не может служить основанием для нового старта процесса нормализации армяно-турецких отношений. Как сообщает Арменпресс, это мнение высказал директор Армянскогр филиала Института  стран СНГ, политолог Александр Маргаров.
«Участие министра ИД свидетельствует только о представительском уровне и его участия вполне достаточно, учитывая отсутствие отношений между двумя странами. Однако, от этого нельзя ожидать изменений в армяно-турецких отношениях, поскольку для этих ожиданий должны быть соответствующие политические «сигналы», которые турецкая сторона не представляет и, учитывая сформировавшийся тандем Эрдоган-Давутоглу, и не имея объективных оснований, не следует ожидать серьезных изменений в армяно-турецких отношениях», - сказал Маргаров, добавив, что  участие Налбандяна на инаугурации еще одна возможность увидеть, каким будет уровень турецкой делегации на церемонии инаугурации президента Армении после выборов 2018 года.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 28 августа будет присутствовать на церемонии инаугурации нового президента Турции  Реджепа Таипа Эрдогана.