Ֆրանսիայում իր պարտականություններին Է ձեռնամուխ լինում կառավարության նոր կաբինետը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի կառավարության նոր կաբինետը, որն օգոստոսի 26-ին կազմել Է վարչապետ Մանյուել Վալսը, օգոստոսի 27-ին լրիվ կազմով ձեռնամուխ կլինի աշխատանքի: Նախօրյակին կատարված վերաբաշխումները չեն վերաբերել հանգուցային նախարարությունների մեծ մասին, որոնց ղեկավարները պահպանել են իրենց պաշտոնները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Իրենց նախկին պարտականությունները կշարունակեն արտաքին գործերի նախարար Լորան Ֆաբիուսը, պաշտպանության եւ ներքին գործերի նախարարությունների ղեկավարներ Ժան Իվ Լը Դրիանը եւ  Բեռնար Կազնեւը: Տնտեսական բլոկում Միշել Սոպենը պահպանել Է վերահսկողությունը ֆինանսների նախարարության եւ հանրային հաշիվների նկատմամբ: Գյուղատնտեսության նախարար եւ կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Է մնացել Ստեֆան Լը Ֆոլը: Բնապահպանության, Էներգետիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարի պաշտոնը նախկինի պես Սեգոլեն Ռուայալինն Է, արդարադատության նախարարինը՝ Քրիստիան Տոբիրայինը:
Դիտորդները նշել են, որ իր երկրորդ կառավարությունում, որը ճիշտ ինչպես եւ առաջնը, ունի 16 նախարար, վարչապետ Վալսին հաջողվել Է պահպանել գենդերային զուգակշռությունը. կաբենետում ութ տղամարդ Է եւ ութ կին:
Կատարված վերաբաշխումների մեջ դիտորդների ամենամեծ ուշադրությունը գրավել Է, թերեւս, Էկոնոմիկայի եւ ինդուստրիայի նոր նախարարի նշանակումը: Նոր նախարար Է դարձել հանրապետության նախագահի խորհրդական Էմանյուել Մակրոնը, որը պետության ղեկավարին կոնսուլտացիաներ Էր տալիս տնտեսական հարցերի շուրջը եւ ունի մասնավոր բանկային հատվածում աշխատանքի ոչ քիչ փորձ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Во Франции приступает к своим обязанностям новый правительственный кабинет
Новый правительственный кабинет Франции, сформированный во вторник премьер-министром Манюэлем Вальсом, в полном составе приступит 27 августа к работе. Произведенные накануне перестановки не затронули большинство ключевыхминистерств, руководители которых сохранили свои посты, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Выполнение своих прежних обязанностей продолжат министр иностранных дел Лоран Фабиус, руководители министерств обороны - Жан-Ив Ле Дриан и внутренних дел - Бернар Казнев. В экономическом блоке Мишель Сапен сохранил контроль над ключевым министерством финансов и публичных счетов. Министром сельского хозяйства и официальным представителем правительства остался Стефан Ле Фоль.
Портфель главы министерства экологии, энергетики и устойчивого развития по-прежнему у Сеголен Руаяль, министра юстиции - у Кристиан Тобира. Наблюдатели отметили, что и в своем втором правительстве, насчитывающем, равно как первое, 16 министров, премьеру Вальсу удалось поддержать гендерный паритет: в кабинете восемь мужчин и восемь женщин.
Наибольшее внимание наблюдателей среди произведенных перестановок привлекло, пожалуй, назначение нового министра экономики и индустрии. Им стал советник президента республики Эмманюэль Макрон, консультировавший главу государства по экономическим вопросам и имеющий немалый опыт работы в частном банковском секторе.