ՀՀ Նախագահը շրջայց կատարեց ՀԱՍԿ-ի Բյուրականի բանակավայրում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց Հայաստանի ազգային սկաուտական կազմակերպության Բյուրականի բանակավայր: Նախագահը շրջայց կատարեց բանակավայրի տարածքում, ծանոթացավ պայմաններին և սկաուտների առօրյային: Սերժ Սարգսյանը նաև ներկա գտնվեց համահայաստանյան բանակման փակման արարողությանը:
Հայաստանի ազգային սկաուտական կազմակերպության պատասխանատու անդամ Հրաչյա Շմավոնյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ 2011թ. կառավարության որոշմամբ` Հայաստանի ազգային սկաուտական կազմակերպությանը հատկացվել է մեկ հեկտար լրացուցիչ տարածք, որը նախատեսված էր բանակավայրի կառուցման համար: «Քանի որ յուրաքանչյուր 4 տարին մեկ անգամ տեղի են ունենում համահոմենթմենական բանակումներ, այս տարի Հոմենթմենի պատմության մեջ աննախադեպ մեծ թվով մասնակիցներով բանակում եղավ, որին մասնակցում էր 800 սկաուտ աշխարհի 18 երկրից: Այս բանակավայրը կառուցելով՝ մենք կարողացանք այդ պայմանները ստեղծել: Այն կառուցված է 400 հոգու համար, իսկ առաջին հատվածը նախատեսված է մոտ 600 հոգու համար: Այսինքն, մենք այսուհետ կկարողանանք ընդունել 1000 սկաուտի: Սա մեզ համար շատ ուրախալի փաստ է, որովհետև վերջապես մենք կարողացանք մեր պայմանները բարելավել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Շմավոնյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ ծրագրի հովանավորներն են ՀՀ Նախագահը և «Փյունիկ» հիմնադրամը, որոնց հատկացումների շնորհիվ հնարավոր է եղել կառուցել բանակավայրը: «Պետք է ասեմ, որ այս բանակավայրում առօրյա կարիքների համար բոլոր հարմարությունները ստեղծված են»,- եզրափակեց Շմավոնյանը:
Հայաստանի ազգային սկաուտական կազմակերպության կենտրոնական վարչության ատենապետ Օշին Փիրումյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այս տարի տեղի է ունենում համահայաստանյան 24-րդ բանակումը, որը միշտ կայանում է օգոստոսի վերջին: «Հանրապետության բոլոր մարզերից սկաուտական կազմակերպության անդամներ են գալիս և մասնակցում 5-6-օրյա բանակումի: Սրա նպատակն է սերտացնել տարբեր մարզերից ժամանած երեխաներին, հասնել նրան, որ նրանք համագործեն միմյանց հետ, լինի փորձի փոխանակում: Նրանք անցնում են ղեկավարման դասընթացներ, ազգային ինքնության պահպանմանը կոչված դասընթացներ, որոնց շնորհիվ մենք պատրաստում ենք մեր ապագա սերնդին»,- ասաց նա:
Բանակումի մասնակիցները բաժանվել են կարմիր, կապույտ և նարնջագույն խմբերի: Խմբերում կան խմբակներ Արևելյան և Արևմտյան Հայաստանի տարբեր քաղաքների անվանումներով: «Նրանք այդ քաղաքների տարազներն են պատրաստում, այդ քաղաքների ավանդույթներն են սովորում, հետո դրանք կրկնում են իրենց խմբակի միջոցով և սովորեցնում են բոլոր մասնակիցներին, որոնց թիվն այս տարի 300 է»,- ասաց Փիրումյանը:
Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս տարի բանակումում հետաքրքիր մի ծրագիր է ներդրվել: Օշին Փիրումյանը տեղեկացրեց, որ այդ ծրագիրը ֆինանսավորվում է Համաշխարհային սկաուտական շարժման կողմից: «Մենք գումար ենք ստացել, որպեսզի կարողանանք սոցիալապես անապահով երեխաներին, մանկատների  երեխաներին ներառել մեր կազմակերպության մեջ և նրանց էլ հնարավոություն տալ մասնակցել բանակումին»,- ընդգծեց նա՝ տեղեկացնելով, որ համահայաստանյան բանակումը ամենամյա բնույթ է կրում:

Президент Армении осмотрел лагерь НСОА в Бюракане
Президент Армении  Серж Саргсян осмотрел лагерь  Национальной  скаутсткой  организации Армении  в Бюракане, ознакомился с условиями  жизни и буднями скаутов. Президент присутствовал на церемонии закрытия  общеармянского слета скаутов.
Ответственный член НСОА Рачья Шмавонян в беседе с журналистами сообщил, что по решению правительства от 2011г.,  НСОА выделена  площадь в 1 га для строительства лагеря.
«Поскольку слет Общеармянского союза физического воспитания (ОМЕНТМЕН)проходит каждые 4 года, в этом году   впервые в истории Общеармянского союза физического воспитания (ОМЕНТМЕН) было  столько участников – 800  скаутов из 18 стран. Построив этот лагерь, мы создали условия для этого. Эта часть лагеря    рассчитана  на 400 человек, а первый отсек  - на 600 человек.  То есть мы можем отныне принимать до 1000 человек. Это отрадный факт», - как передает Арменпресс, сказал Шмавонян.
Он сообщил также, что  программа проводится под патронатом президента  РА и фонда «Пюник», за счет пожертвований которого  и стало возможно строительство лагеря. «Должен сказать, что в лагере  есть все  бытовые  условия», - сказал Шмавонян.
Председатель  Центрального правления НСОА ОшинПирумян отметил, что в этом году  состоялся 24-й общеармянский  слет, который всегда проходит в  конце августа. «На слет  приезжают  из скаутских  организаций всех областей   на 5-6 дней. Цель -  сблизить ребят из разных концов страны, добиться, чтобы они сотрудничали, обменивались опытом. Они проходят семинары по управлению, по сохранению национальной идентичности, благодаря чему  мы готовим  грядущее поколение», - сказал он.
Участники разделились на красную, синюю и оранжевую группы – по  цветам армянского триколора.  В группах есть подгруппы  из городов Восточной и Западной Армении. «Они одеты в соответствующие национальные костюмы, они  изучают традиции данных городов и распространяют эти знания  среди других участников, которых в этом году 300 человек», - сказал Пирумян.
В отличие от прошлых лет, в этом году в лагере проводилась интересная программа,  которая, по словам Пирумяна, финансировалась  международным скаутским движением.
«Финансы  позволяют нам  вовлечь детей  из  детских домов и необеспеченных семей  в нашу организацию и дать им возможность участвовать в слете», - сказал он, добавив, что слет в Армении проводится ежегодно.