Իրակլի Ղարիբաշվիլին հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրակլի Ղարիբաշվիլին և Հովիկ Աբրահամյանը ծակեպսակներ զետեղեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին և ծաղիկներ՝ անմար կրակի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հակիրճ Վրաստանի վարչապետին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության պատմությունը, այնուհետև Իրակլի Ղարիբաշվիլին եղևնի տնկեց Ծիծեռնակաբերդի հիշատակի պուրակում:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներ: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ Եվրոպական խորհրդարանը եւ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: Այն պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ը հայ ժողովրդի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր են հայտարարել ԱՄՆ 50 նահանգներից 42-ը: Եվրոպական որոշ երկրների խորհրդարանները Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրենքներ են ընդունել:

Ираклий Гарибашвили почтил память жертв Геноцида армян
В рамках официального визита в Армению премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили в сопровождении премьер-министра РА Овика Абрамяна посетил Цицернакаберд. Как сообщает Арменпресс, Ираклий Гарибашвили и Овик Абрамян возложили венки к мемориалу Геноцида армян и цветы к Вечному огню, воздав дань уважения памяти невинных жертв.
Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян вкратце представил премьеру Грузии историю Геноцида армян. Затем Ираклий Гарибашвили посадил ель в Сквере памяти Цицернакаберда.
Геноцид армян признали более 20 стран мира, Европарламент и Всемирный совет церквей, другие международные организации. Геноцид армян официально признали и осудили, объявив 24 апреля Днем памяти жертв геноцида, 42 из 50 штатов США. Парламенты ряда европейских стран приняли законы о криминализации отрицания факта Геноцида армян.