ՌԴ-ն համաճարակաբանների բրիգադ Է ուրարկում Գվինեա Էբոլա տենդի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ինքնաթիռը Գվինեա կտանի շարժական լաբորատորիա եւ «Ռոսպոտրեբնադզորի» հակահամաճարակաբանական բրիգադ, երկիր, որտեղ մոլեգնում է Էբոլա տենդը, ՌԻԱ «Նովոստիին» հաղորդել Է նախարարության տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչը:
«Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը Գվինեայի Հանրապետություն Է ուղարկում Իլ-76 հատուկ ինքնաթիռը՝ շարժական լաբորատորիայով եւ մասնագիտացված հակահամաճարակաբանական բրիգադով»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ ռուսաստանյան բրիգադի կազմում են համաճարակաբաներ, վիրուսաբաններ եւ մանրԷաբաններ:
Էբոլա տենդով հիվանդանալու դեպքեր են հաստատվել Լիբերիայում, Սիեռա Լեոնեում, Գվինեայում եւ Նիգերիայում: Արեւմտյան Աֆրիկայում տենդից մահացածների թիվը հասել է 1350-ի:

РФ направляет в Гвинею бригаду эпидемиологов из-за лихорадки Эбола
Самолет МЧС России доставит в Гвинею, где бушует лихорадка Эбола, мобильную лабораторию и противоэпидемическую бригаду Роспотребнадзора. Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости представитель управления информации министерства.
"МЧС России направляет в республику Гвинея спецборт Ил-76 с мобильной лабораторией и специализированной противоэпидемической бригадой на борту", — сказал собеседник агентства.
По его словам, в составе российской бригады — эпидемиологи, вирусологи и бактериологи.
Случаи заболевания лихорадкой Эбола установлены в Либерии, Сьерра-Леоне, Гвинее и Нигерии. Число погибших от лихорадки в Западной Африке достигло 1350 человек.