90 տարեկան հասակում վախճանվել Է ամերիկացի հայտնի ռեժիսոր-դոկումենտալիստ Ռոբերտ Դրյուն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 90 տարեկան հասակում վախճանվել Է ամերիկացի հանրաճանաչ ռեժիսոր-դոկումենտալիստ Ռոբերտ Դրյուն: Ինչպես հայտնել Է նրա որդին, նա հուլիսի 30-ին մահացել Է Շարոն (Կոննեկտիկուտի նահանգ) քաղաքի իր տանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դրյուն սինեմա վերիտեի (ֆրանսերենից թարգմանած՝ նշանակում Է «կինոճշմարտություն») հիմնադիրներից մեկն Էր: Վավերագրական կինոյի այդ ուղղությունը նպատակ Է դնում ներկայացնել իրական դեպքերը եւ խուսափում Է բեմադրված տեսարաններից, մոնտաժից, հատուկ Էֆեկտներից ու հեղինակային մեկնաբանություններից:
Իր ավելի քան 50-ամյա ստեղծագործական կարիերայի ընթացքում Դրյուն նկարահանել Է ավելի քան 100 ֆիլմ, հիմնականում՝ սոցիալական եւ քաղաքական թեմաներով:
Նրա նկարահանած հայտնի ֆիլմերից Է «Նոյեմբերի դեմքերը» (Faces of November,1964 թվական), որն իրենից ներկայացնում Է ռեպորտաժ՝ Ջոն Քենեդիի հուղարկավորությունից. այդ ժապավենն ստացել Է Վենետիկի կինոփառատոնի մրցանակներից մեկը:
1969 թվականին Դրյուն հեղինակավոր Emmy մրցանակի Է արժանացել «Տղամարդը, որը պարում Է» ֆիլմի համար. այն պատմում Է ամերիկացի լեգենդար պարող Էդվարդ Վիլլելի մասին:
1960-ական թվականների սկզբին Դրյուն հիմնել Է վավերագրական ֆիլմերի արտադրության Drew Associates ընկերությունը: Նրա աշակերտներն են եղել հետագայում լայն ճանաչում ստացած այնպիսի ռեժիսորներ, ինչպիսիք են Դի Էյ Փենեբեյքերը, Ալբերտ Մայզելսը եւ Ռիչարդ Լիքոքը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Американский режиссер-документалист Роберт Дрю скончался в возрасте 90 лет
Известный американский режиссер-документалист Роберт Дрю скончался в среду в возрасте 90 лет. Как сообщили его сын, он умер у себя дома в городе Шарон (штат Коннектикут).
Дрю был одним из основоположников синема верите (в переводе с французского "киноправда"). Это направление документального кино ставит целью запечатлеть реальные события и избегает постановочных сцен, монтажа, спецэффектов и авторских комментариев, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
За свою более чем 50-летнюю творческую карьеру Дрю снял более 100 фильмов, в основном, на социальные и политические темы.
В его ленте "Первичные выборы" (Primary, 1960) впервые в истории была использована кинокамера для синхронной съемки. Фильм рассказывает о двух кандидатах от Демократической партии США - Джоне Кеннеди и Губерте Хэмфри - боровшихся за право представлять ее на президентских выборах.
Еще один известный фильм Дрю - "Лица ноября" (Faces of November, 1964), представляющий собой репортаж с похорон Джона Кеннеди. Эта лента получила один из призов Венецианского кинофестиваля.
В 1969 году Дрю удостоился престижной премии Emmy за фильм "Мужчина, который танцует" (Man Who Dances), рассказывающий о легендарном американском танцовщике Эдварде Виллелле.
В начале 1960-х годов Дрю основал компанию по производству документальных фильмов Drew Associates. Его учениками были такие ставшие известными режиссеры, как Ди-Эй Пеннебейкер, Альберт Майзелс и Ричард Ликок.