Լուկաշենկոն համաձայնել է Մինսկում հանդիպում անցկացնել ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համաձայնել է Մինսկում հանդիպում անցկացնել ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման շուրջ: Ինչպես հուլիսի 30-ին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են բելառուսական պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունում, այդ առաջարկը հեռախոսազրույցի ընթացքում Բելառուսի ղեկավարին արել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշվում է Ուկրաինայի նախագահի կայքում, Պորոշենկոն Բելառուսի իր պաշտոնակցին առաջարկել է օժանդակել հուլիսի 31-ին Մինսկում Դոնբասի իրադրության կարգավորման խնդրով եռակողմ շփման խմբի նիստի անցկացմանը: Հանդիպմանը պլանավորվում է հրավիրել Ուկրաինայի երկրորդ նախագահ Լեոնիդ Կուչմային, Ուկրաինայում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Զուրաբովին եւ ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցչին:
Քննարկման թեմաների թվում կլինեն մալայզիական Boeing-ի աղետի վայր միջազգային փորձագետների մուտքը եւ բոլոր գերիների ազատումը: Պորոշենկոյի տվյալներով՝ աշխարհազորայինները պատանդ են պահում 151 մարդու:
Ինչպես հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին, հուլիսի 29-ին Գոռլովկայի աշխարհազորը 17 գերիների փոխանակել է իր կողմնակիցներից մեկի կնոջ Օլգա Կանիգինայի հետ, որին Ուկրաինայի անվտանգության խորհուրդը կասկածում է «անջատողականության ֆինանսավորմանը» մասնակցելու մեջ:

Лукашенко согласился провести в Минске встречу по урегулированию украинского кризиса
Президент Белоруссии Александр Лукашенко согласился сделать Минск площадкой для переговоров по разрешению украинского кризиса. Такое предложение белорусскому лидеру сделал по телефону президент Украины Петр Порошенко. Как передает Арменпресс, об этом в среду, 30 июля, «Интерфаксу» сообщили в пресс-службе главы белорусского государства.
Как отмечается на сайте главы украинского государства, Порошенко предложил своему белорусскому коллеге посодействовать в проведении в Минске 31 июля заседания трехсторонней контактной группы по урегулированию ситуации на Донбассе. На встречу планируется пригласить второго президента Украины Леонида Кучму, посла России на Украине Михаила Зурабова и представителя ОБСЕ.
Темами обсуждения станут два вопроса: о допуске международных экспертов к месту падения малайзийского «Боингаե и об освобождении всех пленных. По данным Порошенко, ополченцы держат в заложниках 151 человека.
Как сообщает РИА Новости, во вторник, 29 июля, ополчение донецкой Горловки обменяло 17 пленных на жену одного из своих сторонников Ольгу Каныгину, которую СБУ подозревает в участии «в финансировании сепаратизмаե. Сразу после обмена освобожденные отправились в Киев на прием к президенту Украины.
Порошенко сообщил, что операция по освобождению заложников была на его личном контроле и имела гриф «секретно».