Սոնա Ռուբենյանը Յուրմալայից իր հետ է բերել հանդիսատեսի և ժյուրիի սերն ու համակրանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նոր ալիք» երիտասարդ կատարողների միջազգային մրցույթում այս տարի Հայաստանը ներկայացնող երգչուհի Սոնա Ռուբենյանը վերադարձել է հայրենիք: Մեր պատվիրակը հեղինակավոր մրցույթում ըստ արժանվույն է ներկայացրել Հայաստանը՝ իր հետ բերելով հանդիսատեսի և ժյուրիի անդամների սերն ու համակրանքը:
«Տպավորություններս շատ տարբեր են: 20 օրվա ընթացքում շատ բան եմ սովորել թե որպես երգիչ և թե որպես մարդ: Շատ մեծ փորձ էր, այս քսան օրվա ընթացքում հասկացա, թե ինչքան մեծ էր իմ հայրենակիցների աջակցությունը»,-«Արմենպրես» -ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Սոնա Ռուբենյանը:
Հայ երգչուհին զարմացել էր այն փաստից, որ «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակը նրան հանձնեց երգիչ Ֆիլիպ Կիրկորովը: «Մրցանակը հանձնելուց երկու օր առաջ շոկի մեջ էի, երբ Ֆիլիպ Կիրկորովն ու Լեոնիդ Ագուտինը հոտնկայս 11-երը ձեռքերին սկսեցին ծափահարել: Ես նման բան ամենաքիչը Կիրկորովից կսպասեի, բայց շատ ուրախ եմ, որ հենց նա հանձնեց ինձ իմ մրցանակը»,-ուրախությամբ նշեց Սոնան:
«Նոր ալիք»-ում Ռուբենյանը հանդիպեց ռուսական էստրադայի իր ամենասիրելի երգիչներից մեկի՝ Լեոնիդ Ագուտինի հետ: «Շատ եմ սիրում նրան: Շատ լավ խոսքեր ասաց ինձ, նշեց, որ մեծ բարձունքների եմ հասնելու և ափսոսանք հայտնեց, որ առաջին օրը ցածր գնահատական է դրել»,-նշեց երգչուհին: Մրցույթի մասնակիցների հետ Սոնան մինչ օրս կապի մեջ է, և համոզված է, որ իրենց ընկերությունը կշարունակվի:
«Նոր ալիք»-ի մեր պատվիրակին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել է հոծ բազմություն: «Դիմավորողները շատ էին՝ ընկերներս, հարազատներս և մարդիկ, ովքեր պարզապես ինձ դիմավորելու ցանկություն էին հայտնել: Շատ էի կարոտել թե Երևանը, թե մտերիմ մարդկանց: Ընկերներս շատ հետաքրքիր բան էին մտածել՝ 11 թվի տեսքով փուչիկներ էին գնել և այդ փուչիկներով՝ 11 գնահատականներով դիմավորեցին ինձ»,-նշեց նա:
Սոնան այժմ ցանկություն ունի փոքր-ինչ հանգստանալ: Այնուհետև աշնանը համերգով հանդես կգա ԱՄՆ-ում, որից հետո կսկսի աշխատել իր ձայնասկավառակի ստեղծման ուղղությամբ:
Սոնա Ռուբենյանը «Մանկական նոր ալիք» մրցույթի մեր այս տարվա մասնակցին՝ Դավիթ Վարդանյանին մաղթում է, որ պատանին լավ ներկայանա մրցույթում:
«Մաղթում եմ, որ Դավիթը չհուզվի և բեմում ըստ արժանվույն ներկայացնի իրեն և մեր երկիրը: Երբ գնում էի «Նոր ալիք», մի փոքր այլ կերպ էի տրամադրված՝ ասում էի, գնում եմ հաղթելու: Պարզապես այնտեղ հասկացա, որ հաղթանակը քեզնից կախված չէ, քեզնից կախված է լավ ելույթը և հայրենիքդ պատշաճ ներկայացնելը: Մնացածը կարևոր չէ: Կարևորը լավ երգելն է»,-եզրափակեց Ռուբենյանը:
«Նոր ալիք» երիտասարդ կատարողների միջազգային մրցույթում այս տարի Հայաստանը ներկայացնող երգչուհի Սոնա Ռուբենյանը հաղթող է ճանաչվել «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգում: Մրցանակը մեր պատվիրակին հանձնեց «Նոր ալիք»-ի ժյուրիի անդամ Ֆիլիպ Կիրկորովը և «Twelve Thirteen» ոսկերչական ընկերության ղեկավար Ֆարիդ Ասրին: Ռուբենյանը հեղինակավոր մրցույթում 220 միավորով զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը: Բացի այդ, մեր երգչուհին հաղթել է հայտնի woman.ru մրցույթում և կայքի կողմից հատուկ մրցանակ է ստացել` նորաձև մարգարտյա հավաքածու: Ամբողջ մեկ ամսվա ընթացքում կայքի ընթերցողները քվեարկել են իրենց դուր եկած մասնակցի օգտին և մրցակցությունը հսկայական է եղել: Արդյունքում հաղթել է 17-ամյա Սոնա Ռուբենյանը:
Միջազգային «Նոր ալիք» մրցույթը կազմակերպվում է ամեն տարի: Առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել 2002 թվականին Յուրմալայում: Մրցույթի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Իգոր Կրուտոյին և Ռայմոնդ Պաուլսին: 2008 թվականից սկսած` ամեն տարի անցկացվում է նաև «Մանկական նոր ալիք»-ը, որի առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 28-ին և 29-ին`Մոսկվայում:

Сона Рубенян вернулась из Юрмалы, завоевав симпатии и любовь зрителей и профессионалов
Певица Сона Рубенян, посланница Армении на международном конкурсе молодых исполнителей «Новая волна», вернулась из Юрмалы, достойно представив свою страну и завоевав любовь и симпатии как зрителей, так и профессионального жюри.
«Впечатлений много и они самые разные. За 20 дней многому научилась и как певица, и как человек. Это очень ценный опыт, за эти несколько дней я поняла как велика и как значима поддержка соотечественников», - сказала в беседе с корр.Арменпресс Сона Рубенян.
Потрясением стало и то, что приз «Зрительских симпатий» ей вручал Филипп Киркоров. «За два дня до этого я испытала шок, увидев таблички с оценкой «11» в руках Филиппа Киркорова и Леонида Агутина, рукоплескавших мне. Менее всего я ожидала этого от Киркорова, но очень рада, что именно он вручил мне этот приз», - сказала армянская участница «Новой волны».
Порадовала и встреча с одним из самых любимых ею певцов – Леонидом Агутиным. «Я очень люблю Агутина, он сказал мне много добрых слов, в том числе то, что я достигну больших высот и выразил  сожаление, что в первый день поставил мне низкую оценку», - сказала Сона Рубенян.
Сону Рубенян встречали в аэропорту «Звартноц» ее многочисленные поклонники, болевшие за нее на протяжении всего конкурса. «Очень многие – друзья, родные, даже незнакомые мне люди захотели встретить меня. Я очень соскучилась по Еревану, по близким. Друзья преподнесли мне сюрприз – 11 шаров, оценив таким образом мое выступление на «11».
Сейчас Сона Рубинян собирается немного передохнуть, а уже осенью выступить с концертом в США, начать  работать над созданием своего диска.
В заключение Сона Рубенян пожелала представителю Армении на конкурсе «Детская новая волна» этого года Давиду Варданяну «не волноваться и достойно представить себя и свою страну» на этом конкурсе.
Представительница Армении на международном конкурсе «Новая волна» в Юрмале Сона Рубенян в этом году, победив в одной из номинаций этого конкурса, завоевала приз «Зрительских симпатий». Приз ей вручали член жюри Филипп Киркоров и руководитель ювелирной компании «Twelve Thirteen» Фарид Асри. Сонна Рубенян набрала на этом престижном конкурсе  220 очков и заняла 6-е место.
Кроме того, Сона Рубенян одержала победу и на известном конкурсе woman.ru и получила специальную премию от сайта – украшения из жемчуга. Пользователи этого сайта голосовали за понравившегося им участника в течение целого месяца, в результате победительницей стала 17-летняя Сона Рубенян.
Международный конкурс песни «Новая волна» впервые состоялся в Юрмале в 2002 году. Инициаторами его проведения были  Игорь Крутой и Раймонд Паулс.