Զինակիցները հեռանում են Էրդողանից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունում (ԱԶԿ) լուրջ խնդիր է ծագել: Նախագահի թեկնածու, ԱԶԿ առաջնորդ, երկրի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանը, ով համոզված է, որ կհաղթի առաջիկա օգոստոսի 10-ին անցկացվելիք նախագահական ընտրություններում, արագորեն կորցնում է իր մոտ շրջապատի աջակցությունը: Երեկ ԱԶԿ-ի շարքերից դուրս գալու մասին հայտարարել է վարչապետի մերձավոր զինակիցներից մեկը` Դենգիր Ֆըռաթը: Փորձագետները համոզված են. ընտրություններից հետո երկրում անխուսափելիորեն նոր քաղաքական ճգնաժամ կբորբոքվի: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Կոմերսանտ»-ը:
ԱԶԿ-ի հիմնադիրներից նախկին փոխնախագահի երեկ հայտնի դարձած այդ որոշումը, փորձագետները գնահատմամբ, ցուցադրում է կուսակցության մեջ պառակտման խորությունն այն պահին, երբ նախագահական ընտրություններին երկու շաբաթից քիչ ժամանակ է մնացել: Ֆըռաթն ինքը հայտարարել է, որ նախընտրական մրցավազքի մնացած ժամանակում մտադիր է պաշտպանել ոչ թե Էրդողանին, այլ քրդամետ թեկնածու Սալահեթդին Դեմիրթաշին:
«ԱԶԿ-ին իմ անդամակցությունը թույլ չի տվել բացահայտ դեմ արտահայտվել այն բոլորին, ինչին ես համաձայն չեմ: Բայց լռել այն պայմաններում, որոնք ստեղծվել են երկրում, կնշանակեր պատասխանատվության անհաղթահարելի բեռ ստանձնել: Այդ պատճառով, ես` ԱԶԿ-ի հիմնադիրներից մեկը, որոշել եմ լքել կուսակցության շարքերը», -հայտարարել է Դենգիր Ֆըռաթը:
Էրդողանը ոչ մի կերպ չի մեկնաբանել իր վաղեմի զինակցի այդ անակնկալ որոշումը: Սակայն, կուսակցության ղեկավարության մեջ նրա հրաժարականը տագնապով են ընդունել. Ֆըռաթն առաջինը չէ, ով հայտարարել է երկրի ղեկավարության հետ հարաբերությունները խզելու մասին եւ հրաժարվել է պաշտպանել Էրդողանին:
ԱԶԿ-ում աղմկալից հրաժարականների առաջին ալիքը տեղի է ունեցել դեռեւս ձմռանը, երբ Թուրքիայում մասշտաբային կոռուպցիոն սկանդալ էր բորբոքվել եւ վարչապետի գլխավորությամբ կառավարության նախարարներից մի քանիսին կոռուպցիայի մեջ թաղված լինելու մեղադրանքներ էին ներկայացվել:  Մարտի վերջին մեծ ջանքերից հետո Էրդողանի թիմը հաջողություն գրանցեց քաղաքապետական ընտրություններում, սակայն, դրան հետեւեցին նոր ցնցումներ. Մանիսայի ածխահանքում պայթյունը, որը 345 մարդու կյանք խլեց, ընդդիմադիր տրամադրությունների նոր ալիք բարձրացրեց: Էրդողանը միաժամանակ արշավ անցկացրեց իր ընդդիմախոսների դեմ, որոնք հակակոռուպցիոն հետաքննություններ էին սկսել` նպատակ հետապնդելով վարկաբեկել վարչապետին եւ նրանից խլել իշխանությունը:
Այդ արշավի վերջին փուլը տեղի ունեցավ հուլիսի կեսերին: Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարեցին նախ 67, իսկ հետո եւս 22 ոստիկանների ձերբակալության մասին, որոնք, իբրեւ, մասնակից են չինովնիկների մասին տեղեկատվության հավաքմանը եւ սկանդալային կոռոպցիոն գործով հետաքննությանը: Առաջիկա նախագահական ընտրություններում Էրդողանի գլխավոր ընդդիմախոս Էքմելեդդին Իհսանօղլուն հայտարարել է, որ տասնյակ ոստիկանների ձերբակալությունները «սեւ հետք կթողնեն Թուրքիայի պատմության մեջ»: Ինչպես երեւում է` այդպես է կարծում նաեւ ԱԶԿ-մ լքած Դենգիր Ֆըռաթը:

Премьер Турции теряет сторонников
В правящей в Турции Партии справедливости и развития (ПСР) возник серьезный конфликт. Ее лидер, премьер страны Реджеп Тайип Эрдоган, который рассчитывает на победу на предстоящих 10 августа президентских выборах, стремительно теряет поддержку части ближайшего окружения. Вчера о выходе из ПСР объявил один из ближайших соратников премьера - Денгир Фырат. Эксперты убеждены: вслед за выборами в стране неминуемо разразится новый политический кризис.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «Коммерсант», об отставке Денгира Фырата - одного из основателей и бывшего зампреда правящей в Турции Партии справедливости и развития - стало известно вчера. По оценкам экспертов, решение политика покинуть ряды ПСР демонстрирует глубину раскола в партии в момент, когда до президентских выборов остается меньше двух недель. Сам господин Фырат объявил, что в оставшиеся сроки предвыборной гонки намерен оказывать поддержку не Эрдогану, а его конкуренту - прокурдскому кандидату Селахаттину Демирташу.
"Членство в ПСР не позволяло мне открыто высказываться против всего, с чем я не согласен,- объяснил Денгир Фырат.- Но молчать в тех условиях, которые сложились в стране, означало бы взять на себя непосильный груз ответственности. Поэтому я, один из основателей ПСР, принял решение покинуть ряды партии".
Господин Эрдоган, который сейчас занят избирательной кампанией и на днях вернулся из турне по восточным регионам страны (там сосредоточен его основной электорат), пока никак не прокомментировал уход своего соратника. Однако в руководстве партии известие о его отставке восприняли с тревогой: Фырат не первый, кто объявил о разрыве отношений с руководством страны и отказался поддерживать Реджепа Тайипа Эрдогана.
Первая серия громких отставок в ПСР прошла еще зимой, когда в стране разразился масштабный скандал и нескольким членам кабинета министров во главе с самим премьером были предъявлены обвинения в коррупции. В конце марта команду Эрдогана на время сплотил успех партии на муниципальных выборах, однако за этим последовали новые потрясения: трагедия на угольной шахте в провинции Маниса унесла жизни более 300 человек и вызвала новый всплеск оппозиционных настроений. Одновременно господин Эрдоган проводил кампанию против своих обидчиков, начавших антикоррупционные разбирательства с целью дискредитировать премьера и выбить власть у него из рук.
Последний этап этой кампании пришелся на середину июля. Власти Турции объявили об аресте сначала 67, а затем еще 22 полицейских, якобы причастных к сбору информации о чиновниках и расследованию по скандальному коррупционному делу. Главный оппонент господина Эрдогана на предстоящих выборах Экмеледдин Ихсаноглу объявил, что аресты десятков полицейских "оставят черное пятно в истории Турции". Так же, похоже, считает и покинувший ПСР Денгир Фырат.