Վրաստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին` հուլիսի 27-ին էներգետիկ ոլորտում ցուցաբերած աջակցության համար:
«Նախագահ Մարգվելաշվիլին շնորհակալություն է հայտնում էներգետիկայի նախարարությանը արդյունավետ աշխատանքի համար, որի արդյունքում հնարավոր եղավ շատ արագ կերպով հարթել ֆորս-մաժորային իրավիճակը: Վրաստանի Նախագահն իր շնորհակալությունն է հայտնում նաեւ հայկական կողմին ցուցաբերած աջակցության համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասված է Վրաստանի Նախագահի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ:
Հուլիսի 27-ին էլեկտրական գծի խափանման հետևանքով Վրաստանի տարածքի մեծ մասը, ներառյալ Թբիլիսին, հոսանքազրկվել էր: Վրաստանի էներգետիկայի նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ դա պայմանավորված է եղել «Իմերեթի» 500 կՎտ-անոց էլեկտրագծի վթարով, որով իրականացվում է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը երկրի արևմուտքից արևելք: Վնասվել են նաև 220 կՎտ-անոց «Կոլխեթի 2» և «Պալիաստոմի 2» էլեկտրագծերը: Էլեկտրաէներգիայի ներմուծելու խնդրանքով Վրաստանը դիմել է հարեւան երկրներին եւ այդ խնդրանքին առաջինն արձագանքել է Հայաստանն ու տրամադրել անհրաժեշտ օգնություն: Մի քանի ժամ անց երկրում վերականգնվել է էլեկտրաէներեգիայի մատակարարումը:

Georgian President expressed his gratitude to Armenia for assistance
YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. President of Georgia -Giorgi Margvelashvili thanked Armenia for the support in energy sector on July 27.
"President Margvelashvili thanks the Ministry of Energy for the efficient work, as a result of which it became possible to cope with the force majeure situation. The President of Georgia expresses his gratitude also to the Armenian party for assistance", as reports "Armenpress", reads the statement spread by the Georgian President's administration.
On July 27, due to the electrical line failure most of the territory of Georgia, including Tbilisi, was deprived of electricity. Georgia requested to import electricity from neighboring countries and Armenia was the first to respond to that request and to provide necessary assistance. A few hours later, the electricity was restored in the country.