Մաքսային միությունը 5-10 տարի կարող է միասնական արժույթ ունենալ. Շուվալով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չի բացառվում, որ Մաքսային միության երկրները՝ Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը, 5-10 տարի անց միասնական արժույթ ունենան: Նման հայտարարություն է կատարել Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը՝  «Նախագահի ակադեմիայի ամառային կամպուսի» մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ng.ru-ն, Շուվալովն ասել է. «Կանցնի եւս 5-10 տարի եւ միասնական արժույթի ձեւավորման հարցը կդառնա արդիական: Մի քանի տարի անց կլինի միասնական էմիսիոն կենտրոն և միասնական արժույթ»:
Միասնական արժույթի անցնելու նախաձեռնությամբ առաջին անգամ հանդես է եկել Ղազախստանի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, ով առաջարկել էր ձևավորվելիք Եվրասիական տնտեսական միությունում անցում կատարել մեկ միասնական արժույթի:
Այս նախաձեռնությանը հավանություն էին տվել բոլոր կողմերը, նույնիսկ որոշվել էր նոր արժույթի անունը՝ ալթըն, սակայն գործնական քայլերը շատ դանդաղ էին ընթանում: Միասնական արժույթի հարցը նոր հրատապություն ստացավ 2014թ-ի մայիսից հետո, երբ Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները ստորագրեցին Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու համաձայնագիրը:

Таможенный союз обзаведется собственной валютой
Таможенному союзу России, Белоруссии и Казахстана вновь предрекают создание единой валюты. Как считает первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов, это случится через 5–10 лет. Как сообшает Арменпресс со ссылкой на NG.ru, большая часть экспертов уверена, что создание новой валюты поможет защитить экономику стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Правда, некоторые из аналитиков сомневаются в сроках реализации и даже называют заявление вице-премьера обычным популизмом.
Первый вице-премьер Игорь Шувалов уверен в появлении единой валюты на территории России, Белоруссии и Казахстана. «Пройдет еще несколько лет – 5–10 лет, и вопрос о единой валюте точно будет стоять: будет единый эмиссионный центр, будет единая валюта» – такое заявление он сделал, общаясь с участниками «Летнего кампуса Президентской академии» в Казани в конце минувшей недели. Рано или поздно, говорит Шувалов, единая валюта точно появится. Стоит отметить, что еще в июне замминистра финансов Сергей Шаталов заявил, что для введения единой валюты на территории Евразийского экономического союза в настоящее время нет достаточных оснований.