Հայաստանի բանկերը մեկ շաբաթում տեղաբաշխել են 37 մլրդ դրամ և 41.5 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առևտրային բանկերը հուլիսի 21-ից 25-ը ընկած ժամանակահատվածում արտարժույթի ներբանկային շուկայից գնել են 84 մլն 876 հազար 111 դոլար` 406.06 դրամ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառել 94 մլն 878 հազար 660 դոլար` 407.14 դրամ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնական բանկի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, միջբանկային շուկայում իրականացվել է 2 մլն 50 հազար դոլարի առք եւ վաճառք` 407.08 դրամ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸում նշված ժամանակահատվածում իրականացվել է 18 մլն 840 հազար դոլարի առք եւ վաճառք` 406.66 դրամ մեկ  դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 5 մլն 448 հազար 358 եվրո`547.37 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել 16 մլն 212 հազար 146 եվրո 550.51 դրամ` մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 946 մլն 265 հազար 530 ռուբլի` 11.51 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ  վաճառվել 108 մլն 296 հազար 849 ռուբլի` 11.70 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով:
Հուլիսի 14-20-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկերի կողմից դրամով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը կազմել է 37 մլրդ դրամ, իսկ ԱՄՆ դոլարով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը՝ 41.5 մլն ԱՄՆ դոլար

Банки Армении за текущую неделю распределили 37 млрд драмов и 41,5 млн долларов
Коммерческие банки Армении в период 21-25 июля скупили на внутрибанковском рынке валюты 84 млн 876 тысяч долларов по курсу 1 доллар/406,06 драмов и продали в 94 млн 878 тысяч 660 долларов по курсу 1 доллар/407,14 драмов.
В ОАО «НАСДАК ОЭМЕКС Армения» за указанный период были совершены сделки по купле-продаже на 18 млн 840 тысяч долларов по курсу 1 доллар/406,66 драмов.
Как сообщили Арменпресс в отделе информации и связей с общественностью Центрального банка Армении, на межбанковском рынке были реализованы сделки по купле-продаже в 2 млн 50 тысяч долларов по курсу 1 доллар/407,08 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 5 млн 448 тысяч 358 евро по среднему курсу 1 евро/547,37 драмов и продано 16 млн 212 тысяч 146 евро по среднему курсу 1 евро/550,51 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 946 млн 265 тысяч 530 рублей по среднему курсу 1 рубль/11,51 драмов и продано 108 млн 296 тысяч 849 рублей РФ по курсу 1 рубль/11,70 драмов.
В период 14-20 июля объем средств, распределенных банками в драмах, составил 37 млрд драмов, а в долларах – 41,5 млн долларов США.