Վարչապետը երկրի տնտեսական շահերին դեմ որևէ գործարք չի ստորագրի
ԴԻԼԻՋԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը նպատակ չունի չեղյալ համարելու «Որոտանի hիդրոէլեկտրակայանների hամալիր» ՓԲԸ-ի, ամերիկյան «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» և «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջև հունվարի 29-ին ստորագրված գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը: «Կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի այդ գործարքը ստացվի, բայց այն պետք է լինի ի շահ Հայաստանի Հանրապետության: Ցանկությունը մեծ է, որ մեծ ներդրումներ կատարվեն: Որևէ գործարք ես չեմ ստորագրի, որը կվնասի երկրի տնտեսական շահին: Այդ առումով որևէ ճնշում ինձ վրա չկա և չի կարող լինել: Մենք ամերիկյան կողմին ներկայացրել ենք այն մոտեցումները, որոնց հետ համաձայն չենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Դիլիջանում պատասխանելով լրագրողների հարցերին` նշեց Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով այն խոսակցություններին, ըստ որոնց` եթե գործարքն անվավեր համարվի, ապա «Որոտանի հէկ»-երի համալիրը կվաճառվի ռուսական կողմին` Հովիկ Աբրահամյւանն ընդգծեց. «Եթե այս գործարքն անվավեր լինի, քանի դեռ ես վարչապետ եմ, թույլ չեմ տա, որ «Որոտանի հէկ»-երի համալիրը հանձնվի այլ երկրի»:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, «Որոտանի hիդրոէլեկտրակայանների hամալիր» փակ բաժնետիրական ընկերության, ամերիկյան «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» և «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջև հունվարի 29-ին ստորագրվել է գույքի առուվաճառքի պայմանագիր: Միաժամանակ, առուվաճառքի վերջնական ակտը դեռևս ստորագրված չէ` պայմանագրում առկա որոշ կետերի շուրջ առկա խնդիրների պատճառով: Հայաստանի կառավարության և ամերիկյան կողմի միջև բանակցությունները շարունակվում են:

Prime Minister will not sign any deal against country’s economic interests
DILIJAN, JULY 25, ARMENPRESS. The Government of the Republic of Armenia has no intention to cancel the agreement of property sale and purchase between “Vorotan Hydroelectric Power Plant Complex” CJSC, American “Contour global hydrocascade” and “C-G solutions global holding company”, signed on January 29. "The Government is interested in the realization of the deal, but it should be for the benefit of the Republic of Armenia. There is a great desire to have ​​large investments. I will not sign any deal, which would harm the economic interests of the country. In this respect, there is no pressure on me, and cannot be. We have introduced to the American side the approaches with which we disagree," reports “Armenpress”, citing Prime Minister Hovik Abrahamyan.
Referring to the talks, according to which, if the transaction is canceled, “Vorotan Hydroelectric Power Plant Complex” CJSC will be sold to the Russian side, Hovik Abrahamyan underscored: “If this transaction is canceled, while I am the Prime Minister, I will not allow the transfer of “Vorotan HPP Complex” to another country”.