Փասադենայում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված համերգ տեղի կունենա
ՓԱՍԱԴԵՆԱ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Փասադենա քաղաքի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի հանձնաժողովը և համերգների կազմակերպմամբ մասնագիտացած «Լևիթ պավիլիոն Փասադենա» կենտրոն համատեղ համերգ կկազմակերպեն` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ասպարեզ» պարբերականը, այն միտված է 1915 թվականին օսմանյան թուքերի կողմից 1.5 միլիոն հայերի կոտորածների մասին իրազեկվածության բարձրացմանը: «Որպես կնետրոնի նախագահ իմ մասնագիտական գործունեության հինգ տարվա ընթացքում սա առաջին նման կարևորության և նշանակության համերգն է, որին ես ներգրավված եմ: Ինձ համար պատիվ է զբաղվել համերգի նախապատրաստությամբ»,- ասել է  «Լևիթ պավիլիոն Փասադենա» կենտրոնի խորհրդի նախագահ Դարել Բրուքսը:
ԱՄՆ-ի ամենահայաշատ  նահանգը Կալիֆորնիան է, որը հաճախ անվանում են «Ամերիկյան Հայաստան»: Իսկ Փասադենայում բնակվում է մոտ 16 հազար հայ: 2013 թվականին տեղի հայ համայնքի ղեկավարների նախաձեռնությամբ ստեղծվեց Փասադենայի` Հայոց ցեղասպանության հիշատակի հանձնաժողով, որի նպատակն է քաղաքում կառուցել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հանրային հուշահամալիր:

В Пасадене состоится концерт, посвященный Геноциду армян
В калифорнийском городе Пасадена Комиссия памяти Геноцида армян и центр по организации концертов «Levitt Pavilion Pasadena» организуют концерт, посвященный Геноциду армян. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание «Аспарез», цель проекта – повысить информированность о резне 1,5 млн армян в 1915 году в Турции.
«Это первый концерт такой важности и такого значения в моей профессиональной деятельности. Для меня большая честь заниматься подготовкой концерта», - сказал председатель совета центра по организации концертов «Levitt Pavilion Pasadena» Даррелл Брукс.
Калифорния – самый густонаселенный армянами штат США. Ее часто называют «Американской Арменией». В Пасадене проживает около 16 тыс армян. По инициативе местной армянской общины в 2013 году была создана Комиссия памяти Геноцида армян. Цель деятельности комиссии – создать в Пасадене памятник к 100-летию Геноцида армян.