Կառավարությունը կնպաստի Ռուբեն Վարդանյանի կողմից իրականացվելիք Դիլիջանի զարգացման ծրագրերին. ՀՀ վարչապետ
Կառավարությունը կնպաստի Ռուբեն Վարդանյանի կողմից իրականացվելիք Դիլիջանի
զարգացման ծրագրերին. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզում գտնվող ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը այցելեց Դիլիջանի միջազգային դպրոց: Վարչապետին ուղեկցում են ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը, Տավուշի մարզպետը, Դիլիջանի քաղաքապետը, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի տնօրենը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հովիկ Աբրահամյանը շրջայց կատարեց դպրոցում, ծանոթացավ դրա կառուցման ավարտական աշխատանքներին:
Նա եղավ դպրոցի վարչական և ուսումնական հատվածներում, շրջեց ժամանակակից լսարաններում, գրադարանում, ուր աշխատանքները թևակոխել են վերջնական փուլ: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի տնօրենի հետ զրույցում վարչապետը խոստացավ յուրաքանչյուր խնդրի դեպքում աջակցել:
«Կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որ այս ծրագիրն իրականանա: Ես համոզված եմ, որ այն կնպաստի Դիլիջան քաղաքի ու տարածաշրջանի զարգացմանը: Տեղյակ եմ նաև, որ Ռուբեն Վարդանյանը բազմաթիվ ծրագրեր ունի քաղաքի զարգացման համար, և մենք նպաստելու ենք, որ այդ ծրագրերն իրականան: Եթե կլինեն խնդիրներ` անպայման դրանց լուծում կտանք»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի տնօրեն Ջոն Պաըֆութի խոսքով` դպրոցը սեպտեմբերին պատրաստ կլինի ընդունել 98 ուսանողի 50 երկրից: Դիլիջանի միջազգային դպրոցում կուսանի 10 աշակերտ Հայաստանից, 8-ը` Ռուսաստանից, 2-ը` Վրաստանից, 4-ը` Թուրքիայից և այլն:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շենքի շինարարությունն սկսվել է 2012-ին։ Դպրոցի կապիտալ շինարարության և կահավորման բյուջեն կազմում է մոտ 190 միլիոն դոլար: Դպրոցի 64 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր տարածքում գործելու է մեծ համալիր` ժամանակակից սպասարկման նոր մեթոդների կիրառմամբ։ Նախատեսվում է, որ 2023 թվականին աշակերտների թիվը կհասնի 650-ի:

Правительство будет способствовать реализации проектов Рубена Варданяна по развитию Дилижана: премьер-министр Армении
Правительство будет способствовать реализации проектов Рубена Варданяна по развитию
Дилижана: премьер-министр Армении
Находящийся в Тавушской области премьер-министр Армении Овик Абрамян посетил Международную школу Дилижана. Премьера сопровождали вице-премьер, министр территориального управления Армен Геворгян, директор Международной школы Дилижана.
Как сообщает Арменпресс, Абрамян прошелся по зданию школы, ознакомился с работами по строительству, которые подходят уже к концу.
Премьер посетил административную и учебную части школы, посмотрел современные классы, библиотеку. В беседе с директором школы Абрамян пообещал оказать помощь в любом вопросе.
«Правительство сделает все, чтобы данная программа была реализована. Я уверен, что она будет способствовать развитию города Дилижана и всей области. Знаю также, что у Рубена Варданяна (российский бизнесмен армянского происхождения, один из основателей школы – ред.) много программ по развитию города, и мы будем способствовать их реализации. Если возникнут проблемы, мы обязательно решим их», - сказал премьер.
Директор Международной школы Дилижана Джон Парфут сказал, что школа в сентябре будет готова принять 98 учащихся из 50 стран. в школе будут учиться 10 учеников из Армении, 8 учеников из России, двое из Грузии, четыре ученика из Турции и т.д.
Строительство здания Международной школы Дилижана началось в 2012 году. Бюджет строительства и капитального ремонта здания составил около 190 млн долларов. На территории школы размером в 64 тыс кв/м будет действовать большой комплекс. Планируется, что в 2023 году количество учеников достигнет 650.