ՄԱԿ-ը Սիրիա օգնություն է ուղարկել առանց Բաշար Ասադի համաձայնության
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ը մարդասիրական օգնությամբ ավտոշարասյուն է ուղարկել Սիրիա՝ առաջին անգամ իր գործողությունները չհամաձայնեցնելով Բաշար Ասադի կառավարության հետ: Սննդամթերքով եւ առաջին անհրաժեշտության իրերով ինը բեռնատարներ հուլիսի 24-ին հատել են թուրք-սիրիական սահմանը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Մեկ շաբաթ առաջ ՄԱԿ-ը բանաձեւ էր ընդունել, որը թույլ է տալիս Սիրիա մարդասիրական օգնություն հասցնել առանց այդ երկրի կառավարության համաձայնության:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ ավելի քան 10,8 մլն սիրիացիներ օգնության սուր կարիք ունեն:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում է արդեն ավելի քան երեք տարի: Այդ ընթացքում երկրում զոհվել է ավելի քան 150 հազար մարդ, 9 միլիոնից ավելի սիրիացիներ հարկադրված են եղել լքել իրենց տները:

ООН направляет помощь в Сирию без согласия Асада
ООН направила в Сирию конвой c гуманитарной помощью, впервые не согласовав свои действия с правительством Башара Асада, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Девять грузовиков с едой и предметами первой необходимости пересекли в четверг турецко-сирийскую границу.
Неделю назад ООН приняла резолюцию, позволяющую осуществлять доставку гуманитарной помощи в Сирию без согласия на то сирийского правительства.
По данным ООН, более 10,8 млн сирийцев остро нуждаются в помощи.
Вооруженное противостояние в Сирии продолжается уже более трех лет. За это время более 150 тысяч человек погибли в Сирии, более 9 млн сирийцев были вынуждены покинуть свои дома.