Նորոգման աշխատանքներ են սկսվել Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի միջնակարգ դպրոցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի Գյումրիի թիվ 19 դպրոցի միջնակարգ դպրոցում ուսումնական տարվա ավարտից հետո «Սլավյանկա» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կապալառուները ձեռնամուխ են եղել նորոգման-վերականգնման աշխատանքներին: Մինչեւ նոր ուսումնական տարվա սկսվելը շինարարները պլանավորում են վերականգնել եւ նորոգել միավորման զինծառայողների բնակելի օբյեկտները, ուսումնակրթական հաստատությունները, զինվորական կլինիկական հոսպիտալը, թանգարանը եւ Գյումրիի զինվորական կայազորի տարածքում գտնվող տասից ավելի տարբեր ծառայողական օբյեկտներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ուսումնական հաստատուտությունում սովորում են զինծառայողների, ռազմակայանի քաղաքացիական անձնակազմի, ինչպես նաեւ զինվորական այն թոշակառուների երեխաները, որոնք ցանկություն են հայտնել ապրելու համար մնալ Հայաստանի Հանրապետությունում: 2013-2014 ուստարում դպրոցում սովորել Է ավելի քան 600 աշակերտ: Ամեն տարի դպրոց ընդունվում եւ այն ավարտում Է ավելի քան հարյուր երեխա:
Հայկական կողմը Գյումրիի թիվ 19 դպրոցին ժամանակավոր օգտագործման համար անհատույց տրամադրել Է անհրաժեշտ շենքեր, կացարաններ եւ դպրոցամերձ հողամասեր, որոնք ծառայում են ուսումնական գործընթացի, արտադասարանական դաստիարակչական աշխատանքի եւ դպրոցականների արտադրական ուսուցման կազմակերպմանը:

В российской школе Министерства обороны в Армении начались ремонтно-восстановительные работы.
По окончанию учебного периода, в средней школе Министерства обороны российской военной базы Южного военного округа в Республике Армения подрядчики ООО «Славянка», приступили к ремонтно-восстановительным работам. Как передает Арменпресс, к новому учебному периоду к сентябрю текущего года строителями запланировано восстановить и отремонтировать жилые объекты для военнослужащих соединения, учебно-образовательные заведения, военный клинический госпиталь, музей и более 10 различных служебных объектов на территории Гюмрийского военного гарнизона.
В учебном заведении Министерства обороны России обучаются дети военнослужащих, гражданского персонала военной базы, а также военных пенсионеров, которые после увольнения изъявили желание остаться жить в Республике Армения. В школе в 2013-2014 годах обучалось более 600 учащихся. Ежегодно поступают и выпускаются более 100 человек.
Армянская сторона безвозмездно передала во временное пользование для 19 школы Министерства обороны Российской Федерации в г. Гюмри необходимые здания, помещения и пришкольные участки, пригодные для проведения учебного процесса, внеклассной воспитательной работы, трудового и производственного обучения школьников. Обеспечение школ электроэнергией, тепло- и водоснабжением осуществляется Армянской стороной за счет средств Российской стороны.