Հայաստանն ակնկալում է հետագա քայլեր ձեռնարկել ԵՄ հետ համագործակցության իրավական նոր հիմքեր ձևավորելու նպատակով. ԱԳ նախարար
Հայաստանն ակնկալում է հետագա քայլեր ձեռնարկել ԵՄ հետ համագործակցության
իրավական նոր հիմքեր ձևավորելու նպատակով. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում հուլիսի 22-ին մասնակցել է Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա են եղել ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, հարևանության և ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանը հանդես գալով ելույթով` արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է զարգացնել ԵՄ հետ գործընկերությունը՝ հիմնվելով վերջին տարիներին համատեղ ձեռքբերված արդյունքների և առաջընթացի վրա:
«Վիլնյուսի գագաթաժողովում Հայաստանը և Եվրոպական միությունը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ Արևելյան գործընկերության ձևաչափում շարունակելու և ամրապնդելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ ընդգծելով մեր հարաբերությունների իրավական հենքի թարմացման կարևորությունը։ Հայաստանը ակնկալում է հետագա քայլեր ձեռնարկել` ԵՄ հետ համագործակցության իրավական նոր հիմքեր ձևավորելու նպատակով, որը մի կողմից կարտացոլի Հայաստանի հետ բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերվածը և, մյուս կողմից, հաշվի կառնի նոր իրողությունները»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ ԵՄ շարունակական օժանդակությունն ու աջակցությունը նշանակալի դեր ունեն Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացի իրականացման, ժողովրդավարության և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման համար:
Հայաստանի արտգործնախարարը շեշտել է, որ Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության օրակարգը ներառում է բազմաթիվ ոլորտներ` քաղաքական երկխոսությունից մինչև արդարադատություն և շարժունակություն, միգրացիայի հարցերից ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ և ներուժի աճ, և հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակելու աշխատել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Նախարարը նշել է, որ մեր հասարակությունների միջև շարժունակության ընդլայնումն ընդհանուր նպատակ է, և Հայաստանը ցանկանում է մեկնարկել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման մասին երկխոսությունը` հիմնվելով մուտքի արտոնագրի ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերի հաջողված փորձի վրա:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է 2014թ. մարտին ուժի մեջ մտած Միության ծրագրերում Հայաստանի մասնակցության համար հիմնական սկզբունքների մասին գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրի արձանագրությունը, որը թույլ կտա մասնակցել ԵՄ տարբեր ծրագրերին և ընդլայնել երկկողմ ոլորտային համագործակցությունը:
Խոսելով տարածաշրջանային համագործակցության մասին` նախարար Նալբանդյանը շեշտել է, որ Թուրքիան, շարունակելով փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը, խոչընդոտում է մեր երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը և ԵՄ հետ Հայաստանի հաղորդակցության և տրանսպորտային ուղիների շահագործմանը:
Պարադոքսալ է, որ Թուրքիան, որպես մի երկիր, որը ցանկություն է հայտնում միանալ Եվրամիությանը, փակել է իր սահմանը հարևան պետության հետ այն դեպքում, երբ ԵՄ տարածքում ազատ տեղաշարժը հիմնարար սկզբունք է:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել է Հերբերտ Սալբերի նշանակումը` որպես Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ, հաջողություն մաղթեց նրան իր առաքելության մեջ։
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացին` ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ ի պատասխան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից հնչեցված բազմաթիվ կոչերի` Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, շարունակաբար վերահաստատել է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքների, մասնավորապես, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հանդեպ, և ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանում քաղաքական կամքի բացակայության առթիվ, որը դրսևորվում է միջնորդների բոլոր առաջարկների շարունակական մերժմամբ:
«Մենք լիովին համամիտ ենք, որ ժողովուրդներին պետք է պատրաստել խաղաղության և ոչ թե պատերազմի: Ցավոք, Ադրբեջանը լիովին հակառակն է անում` իր ռազմատենչ և սադրիչ հռետորաբանությամբ, անհանդուրժողականության և ատելության քարոզով, որը Արցախի հետ շփման գծին և Հայաստանի հետ սահմանին հանգեցնում է տարածաշրջանում լարվածության և իրավիճակի սրման:
Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ԵՄ կողմից տարբեր առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին արտահայտած ոչ երկիմաստ աջակցությունը, որոնք ուղղված են հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»,- հավելել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Armenia looks forward to taking further steps in order to prepare new legal basis of cooperation with EU: Foreign Minister of Armenia
Armenia looks forward to taking further steps in order to prepare new legal basis of cooperation
with EU: Foreign Minister of Armenia
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. On July 22 in Brussels Foreign Minister Edward Nalbandian took part in the meeting of Foreign Ministers of the EU and Eastern Partnership states, which was also attended by the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton, European Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Štefan Füle. As "Armenpress" was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, delivering a speech at the meeting, Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian mentioned that Armenia desires to develop its cooperation with EU, based on the results and progress achieved over the last years.
“At the Vilnius summit, Armenia and the EU have reconfirmed their commitment to further develop and strengthen cooperation in all areas of mutual interest within the Eastern Partnership, stressing the importance of updating the existing basis of our relations. We look forward to taking further steps in order to prepare a new legal basis of cooperation with the EU, which, on the one hand, can reflect what has been achieved in the course of Armenia’s negotiations, and, on the other hand, will take into account the new realities”, said the Foreign Minister of the Republic of Armenia.
Edward Nalbandian highlighted that the EU's consistent assistance and support play significant role in the realization of reforms in Armenia, the strengthening of democracy and institutional capacities.
The Foreign Minister of Armenia stressed that numerous areas, starting from the political dialogue to judiciary and mobility partnership, from migration issues to institutional reforms and the increase of resources are on the agenda of Armenia-EU cooperation, he also mentioned Armenia’s willingness to continue working in all the fields of common interest.
The Minister noted that expanding mobility between our societies is a common goal and Armenia wishes to launch a dialogue on the exemption of visa regime based on the successful experience of EU-Armenia visa facilitation and readmission agreements.
The Foreign Minister stressed the significance of the Protocol to the Partnership and Cooperation Agreement (which entered into force this March) on the basic principles for the participation of the Republic of Armenia in various EU programs that allow Armenia to take part in different EU programs and expand bilateral sectoral cooperation.
As per regional cooperation, Minister Nalbandian stated that Turkey continues blockading the border with Armenia and thus hinders the normalization of bilateral relations and the exploitation of transport and communication routes between Armenia and the EU.
It is paradoxical that Turkey as a country which expresses willingness to join the EU has closed its border with a neighboring country, whereas free mobility is a fundamental principle throughout the territory of the EU.
In his speech Edward Nalbandian welcomed the appointment of Herbert Salber as EU Special Representative for the South Caucasus and wished him success in his mission.
Touching upon the Nagorno-Karabakh conflict resolution process the Foreign Minister of Armenia emphasized that in response to numerous calls of the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair states, unlike Azerbaijan, Armenia consistently reaffirmed its commitment to the principles of the international law, in particular the non-use of force or threat of force, equal rights and self-determination of peoples and territorial integrity. He also expressed regret for the absence of political will in Azerbaijan which is expressed through the continuous rejection of all proposals by the Minsk Group Co-Chairs.
“We absolutely agree that peoples should be prepared for peace, not war. Unfortunately, Azerbaijan is doing just the opposite by continuing its bellicose and provocative rhetoric, propaganda of xenophobia, intolerance and hatred, which along with its provocations on the line of contact with Nagorno-Karabakh and on the border with Armenia leads to raising tension and escalation of the situation in the region.
We also appreciate that the European Union, on various occasions, has expressed its unequivocal support to the efforts of the Minsk Group co-chairs aimed at exclusively peaceful resolution to the conflict,” added Nalbandian.