Բաքվում ինքնահրկիզվել է ղարաբաղյան պատերազմի հերթական վետերանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվի Խազարի շրջանի ոստիկանությունը ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին հայտնել է, որ այսօր առավոտյան ինքնահրկիզման է դիմել Բուզովնա ավանի բնակիչ, ղարաբաղյան պատերազմի 53-ամյա վետերան Ջոշգուն Էյվազ օղլու Նուրիեւը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական «Ազադլըգ» թերթը, վետերանը ազգականների ներկայությամբ բենզին է լցրել իր վրա եւ հրկիզել իրեն: Ազգականները հանգցրել են կրակը, սակայն, նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել: Ստացած այրվածքներից Նուրիեւը 8 ժամ հետո հիվանդանոցում մահացել է: Նրա` ինքնահրկիզման դիմելու պատճառը հայտնի չէ: Կատարվում է հետաքննություն:
Ադրբեջանում այս տարվա ընթացքում ինքնահրկիզման են դիմել արդեն 12 քաղաքացի, որոնցից 6-ը` ղարաբաղյան պատերազմի հաշմանդամներ: Նրանք այդ քայլին են դիմել իրենց իրավունքները իշխանություններից խախտվելու, իրենցից կաշառք պահանջվելու եւ այլ պատճառներով:
Ադրբեջանի իշխանությունները երկրում ինքնասպանությունների պաշտոնական վիճակագրություն չեն հրապարակում, սակայն, ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդումների համաձայն` 2014 թ. այդ երկրում արդեն 159 ինքնասպանության դեպք է տեղի ունեցել, որոնցից 11-ը անչափահասներ են եղել, 12 ինքնասպանության դեպք էլ գրանցվել է Ադրբեջանի զինված ուժերում:

В Баку еще один карабахский ветеран совершил самосожжение
В Баку совершил самосожжение ветеран карабахской войны, сообщает Арменпресс  со ссылкой на Vesti.az.
Самоубийство было совершено вечером 20 июля в поселке Бузовна у дома № 24 по улице Тельмана. Житель Баку Нуриев Джошгун  Эйваз оглу (1971 года рождения) на глазах у родственников облил себя  бензином и поджег. Родственники потушили огонь, но спасти Нуриева не удалось. Он скончался от ожогов спустя 8 часов в больнице.
«В ходе предварительного расследования было установлено, что Нуриев был холостым, нигде не работал и некоторое время проживал у родственников, около дома которых и поджег себя. Нуриев участвовал в карабахской войне,  что, вероятно, наложило отпечаток на психическое состояние мужчины», - отметили в прокуратуре Азербайджана.
В текущем году это уже 12 акт самосожжения в Азербайджана. Шестеро из них были ветеранами карабахской войны. Хотя азербайджанские власти не публикуют официальную статистику самоубийств, однако, согласно сообщениям азербайджанской прессы, в 2014 году было совершено уже 159 самоубийств, 11 из которых несовершеннолетние, а 12 случаев было зарегистрировано в ВС этой страны.