Արգենտինական «Սան-Լորենսո»-ն հրաժարվել է հակահայ գործունեության դիմաց Ադրբեջանի հովանավորությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինական «Սան-Լորենսո Դե Ալմագրո» ակումբը հրաժարվել է Ադրբեջանի հովանավորությունից, շեշտելով, որ այդ երկիրն օգտագործում է սպորտը մարդու իրավունքների խախտման եւ ռասիստական հայտարարություններ տարածելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Prensa Armenia.com-ը, Ադրբեջանը, որ արդեն հովանավորում է իսպանական «Ատլետիկո Մադրիդ» ակումբը, ցանկացել է հովանավորել «Սան-Լորենսո Դե Ալմագրո»-ին` պայմանով, որ արգենտինական ակումբն իր մարզաշապիկին տեղադրի «Էթնիկ հայեր գոյություն չունեն» արտահայտությունը:
Սա առաջացրել է ակումբի ղեկավարության դժգոհությունը: Միաժամանակ, տեղի հայկական համայնքն է հանդիպումներ ունեցել ղեկավարության հետ, ինչի արդյունքում ակումբը հրաժարվել է ադրբեջանական նավթադոլարներից:
Արգենտինայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի իր աղբյուրներին հղում կատարելով, կայքը գրում է, որ «Սան Լորենցո»-ի մերժումից հետո այժմ Ադրբեջանը փնտրում է նոր ակումբ, որը հաշվի չի առնի հումանիստական գաղափարներն ու միաժամանակ խնդիր չի ունենա տեղացի հայերի հետ հարաբերությունների վատացման համար:
Յուրաքանչյուր խաղաշրջանի համար Ադրբեջանն «Ատլետիկո Մադրիդ»-ին վճարում է 12 միլիոն եվրո, որպեսզի ակումբն իր մարզաշապիկին տեղադրի «Azerbaijan land of fire» գրությունը: Այս կապակցությամբ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հատուկ զեկույց էր պատրաստել` շեշտելով, որ Ադրբեջանը միլիոններ է ծախսում իսպանական ակումբի շնորհիվ հռչակ ձեռք բերելու համար, մինչդեռ իրականում, Ադրբեջանն առավել հայտնի է որպես մամուլի տեսանկյունից ամենաանազատ պետությունն աշխարհում:

Аргентинский клуб “Сан-Лоренсо” отказался от спонсорства Азербайджана
Аргентинский клуб “Сан-Лоренсо” отказался от спонсорства Азербайджана, подчеркнув, что эта страна использует спорт для нарушения прав человека и распространения расистских заявлений. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Prensa Armenia.com, Азербайджан,который уже спонсирует испанский клуб “Атлетико Мадрид”, предложил спонсировать “Сан-Лоренсо Де Альмагро” с условием, что на майках игроков будет сделана надпись “Этнических армян не существует”.
Это вызвало недовольство руководства клуба. В то же время местная армянская община встретилась с руководством клуба, и в итоге клуб отказался от азербайджанских нефтедолларов.
Ссылаясь на свои источники в Федерации футбола Аргентины, сайт сообщает, что получив отказ от “Сан-Лоренсо”, Азербайджан ищет такой клуб, который равнодушен к гуманистическим идеям и которого не будет беспокоить ухудшение отношений с армянской общиной.
За каждый игровой сезон Азербайджан выплачивает “Атлетико Мадриду” 12 млн евро, что клуб на своих майках нанес надпись «Azerbaijan land of fire».
В связи с этим, организация “Репортеры без границ” подготовила специальный доклад, в котором отмечается, что Азербайджан тратит миллионы на то, чтобы получить руками испанского клуба популярность, тогда как, на самом деле, Азербайджан более известен как страна, в которой пресса является самой несвободной.