Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են անցկացվել Բուլղարիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 24-ին Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արսեն Սհոյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդական տեղապահ Տեր Աբգար Հովակիմյանը, Բուլղարիայի նախկին վարչապետ Ռենետա Ինջովան, ՀԲԸՄ ատենապետ Սոնյա Ավագյանը,  բուլղարահայ համայնքի ներկայացուցիչներ ծաղկեպսակներ են դրել Սոֆիայի հայկական գերեզմանատան՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Տեր Աբգար Վարդապետ Հովակիմյանի կողմից մատուցվել է հոգեհանգստյան պատարագ, որից հետո ելույթով է հանդես եկել դեսպան Սհոյանը, ով, մասնավորապես, դատապարտելով ժխտողականության,  իրական փաստերը խեղաթյուրելու և նենգափոխելու քաղաքականությունը, շեշտել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը` ապագայում մարդկության դեմ հանցանքները բացառելու նպատակով: ՀՀ դեսպանը  ընդգծել է  վերջերս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարությունների  ընդունման կարևորությունը Բուլղարիայի չորս քաղաքների համայնքային խորհուրդների կողմից:
Հիշատակի միջոցառումներ են տեղի ունեցել Բուլղարիայի բոլոր հայաշատ քաղաքներում` Վառնայում, Պլովդիվում, Ռուսեում, Բուրգասում, Դոբրիչում և Սլիվենում:

Bulgaria holds event on 99th anniversary of Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS: On the occasion of the 99th anniversary of the Armenian Genocide on April 24 the Ambassador of Armenia to Bulgary Arsen Shoyan, the Vicar General of the Armenian Apostolic Ter Abgar Hovakimyan, the former Prime Minister of Bulgaria Renata Indjova, representatives of Bulgarian-Armenian community and other officials put wreaths at the monument of the Armenian cemetery in Sofia devoted to the victims of the Armenian Genocide.
The Department of Mass Media and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed Armenpress that Ter Abgar Hovakimyan delivered a liturgy, then the Ambassador Shoyan made a speech who, in particular, underscored the need for the international recognition of the Armenian Genocide to exclude crimes against humanity in the future.