Հայաստանի և Թուրքիայի միջև վաղ թե ուշ պետք է սկսվի երկխոսություն. Լեհաստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի կառավարությունը շատ բարձր է գնահատում Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունն ու քաղաքական կամքը հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման կապակցմամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին ասաց, որ թեպետ այդ հարաբերություններն այժմ սառեցված են, սակայն դա ընդամենը ժամանակի հարց է, և վաղ թե ուշ պետք է սկսվի երկխոսություն ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև:
«Լեհաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, և այդ որոշման մեջ լուրջ և քաղաքական գնահատական տվել մեկ դար առաջ կատարված իրադարձություններին, սակայն մենք վստահ ենք, որ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար անհրաժեշտ է երկխոսություն սկել և գնալ խնդիրները բանակցությունների միջոցով հարթելու ճանապարհով»,-նշեց Ռաչինսկին:
«Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինքն ինչպես կմեկնաբանի Էրդողանի հայտարարությունը, դեսպանն ասաց, որ հայտարարության բովանդակությանը դեռ ծանոթ չէ և չի կարող կարծիք հայտնել:
Հայոց ցեղասպանությունը ХХ դարի առաջին ցեղասպանությունն է։ Թուրքիան մերժում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մոտ մեկուկես միլիոն հայերի զանգվածային ջարդեր իրականացնելու մեղադրանքները և չափազանց ցավագին է վերաբերվում Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ Արևմուտքի քննադատությանը։ Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են 20-ից ավելի երկրներ, այդ թվում` Ուրուգվայը, Լիտվան, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Նիդերլանդները, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Բելգիայի խորհրդարանները, Կանադայի խորհրդարանի համայնքների պալատը և Լեհաստանի սեյմը, Վատիկանը, ԱՄՆ 42 նահանգներ, Եվրախորհդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Диалог между Арменией и Турцией рано или поздно начнется – посол Польши
Польское правительство весьма высоко оценивает инициативу президента Армении и проявленную им волю к нормализации армяно-турецких отношений. В беседе с Арменпресс посол Польши в Армении Здислав Рачинский сказал, что хотя эти отношения заморожены, это всего лишь вопрос времени и диалог между Арменией и Турцией начнется непременно - рано или поздно.
«Польша официально признала Геноцид армян, и в своей резолюции дала серьезную политическую оценкусобытий, произошедших сто лет назад. Однако мы уверены, что во имя стабильности и мира в регионе необходимо начать диалог и пойти по пути переговорного решения вопросов», - отметил Рачинский
Геноцид армян в Османской империи в годы Первой мировой войны  - это первый геноцид ХХв.  Турция  весьма болезненно воспринимает критику Запада по вопросу  признания Геноцида  и  обвинения в массовом истреблении 1.5 миллионов армян в годы Первой мировой войны.
Факт Геноцида армян признали более 20 стран, в том числе Уругвай, Литва, Россия, Франция, Италия, Германия, Нидерланды, Словакия, Швеция, Швейцария, парламенты Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, палата представителей Канады и сейм Польши, Ватикан, 42 штата США, Европарламент, Всемирный совет церквей.