Մարտաֆիլմերի աստղ Ջեկի Չանը կխաղա ամենաթանկ չինական ֆիլմում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտաֆիլմերի աստղ Ջեկի Չանին հրավիրել են նկարահանվելու Հին Չինաստանում հռոմեացիների գտնվելու մասին պատմական բլոկբաստերում: «Dragon Bladeե («Վիշապի սայրը») անվանումը կրող կինոնկարը կդառնա ամենաթանկ չինական ֆիլմը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով oKino.ua-ին:
«Վիշապի սայրի» բյուջեն գնահատվում Է 320 միլիոն դոլար: Նախագծին իր մասնակցության մասին Ջեկի Չանը հայտնել Է Պեկինի կինոփառատոնում: Դերասանի խոսքով՝ իր հետ Էկրանին կհայտնվի հոլիվուդյան թոփ կինոաստղ: Ինչպես ենթադրում են Չինաստանի զանգվածային լրատվամիջոցները, խոսքը վերաբերում Է Մել Գիբսոնին:
«Վիշապի սայրի» սյուժեի մասին հայտնի Է միայն, որ ֆիլմում հռոմեացիները մոլորվում են Հին Չինաստանի տարածքում: Պատմությունը ոգեշնչված Է մ. թ. ա. 2-րդ դարից մինչեւ մ. թ. 2-րդ դարն ընկած ժամանակաշրջանում Չինաստանի նահանգներից մեկում հռոմեացի զինվորների գտնվելու՝ առայժմ քիչ ուսումնասիրված վկայություններով:
Ջեկի Չանը կխաղա Հուո Ան անունով զորապետի դերը: Դերասանը խոստովանել Է, որ այս դերին պատրաստվում Է վերջին յոթ տարվա ընթացքում:
Կինոնկարի ռեժիսորն ու սցենարիստը հոնկոնգցի Դենիել Լին Է, որը հայտնի Է «Երեք թագավորություն. Վիշապի վերադարձը» եւ այլ ֆիլմերից: Չինաստանում «Վիշապի սայրի» պրեմիերան նշանակված Է 2015 թվականի փետրվարի 19-ին:

Джеки Чан сыграет в самом дорогом китайском фильме
Звезду боевиков Джеки Чана пригласили в исторический блокбастер о римлянах в Древнем Китае. Картина под названием «Dragon Blade» («Лезвие дракона») станет самым дорогим китайским фильмом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает oKino.ua.
Бюджет «Лезвия дракона» оценивается в $320 млн. О своем участии в проекте Джеки Чан рассказал на кинофестивале в Пекине. По словам актера, вместе с ним на экране появится топовая голливудская кинозвезда. Как предполагают китайские СМИ, речь идет о Мэле Гибсоне.
О сюжете «Лезвия дракона» известно лишь то, что в фильме римляне заблудятся на территории Древнего Китая. История вдохновлена пока мало изученными свидетельствами пребывания римских солдат в одной из китайских провинций в период со 2 века до н. э. по 2 век н. э.
Джеки Чан сыграет военачальника по имени Хуо Ан. Актер признался, что готовится к этой роли на протяжении последних семи лет.
Режиссером и сценаристом картины стал гонконгец Дэниэл Ли, известный по фильма «Три королевства: Возвращение драконаե.