Հալեպում վիրավորված հայի կյանքը հնարավոր չի եղել փրկել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում տասն օր առաջ վիրավորված Սարգիս Մարտիրոսյանը մահացել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հալեպի լրատվական գրասենյակից: Աղբյուրի տեղեկացմամբ, հուղարկավորության արարողությունը տեղի կունենա այսօր՝ ապրիլի 22-ին, երեկոյան ժամը 5-ին ս. Աստվածածին եկեղեցում:
Ավելի վաղ գրասենյակը տեղեկացրել է, որ Հալեպում ապրիլի 12-ին հրասանդների և հրթիռների բեկորներից վիրավորվել էր հայազգի Սարգիս Մարտիրոսյանը: Նրան տեղափոխել էին հիվանդանոց, սակայն առողջական վիճակը բավական ծանր էր:
Հալեպում ապրիլի 18-ի երեկոյան զոհվել էր 22-ամյա Բաղտիկ Քեշիշյանը, ով մի քանի օր առաջ վիրավորվել էր զինված ընդդիմադիր արմատական խմբավորումների դեմ բախումների հետևանքով: Նա կամավոր բանակի ծառայող էր և կռվում էր սիրիական բանակի կազմում:
ՄԱԿ-ի տվյալներով, Սիրիայում եռամյա հակամարտության ընթացքում զոհերի թիվը գերազանցել է 130 հազարը: Զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 80-ը:

Раненого в Алеппо армянина не удалось спасти
Раненый 10 дней назад в Алеппо Саргис Мартиросян скончался. Об этом  сообщили Арменпресс в пресс-службе Алеппо. Согласно тому же источнику, панихида по погибшему состоится сегодня 22 апреля – вечером в церкви Сурб Аствацацин.
Ранее сообщалось, что 12 апреля в Алеппо в результате взрыва мин и ракет был ранен армянин Саргис Мартиросян. Он был доставлен в больницу, состояние пострадавшего было довольно тяжелым.
Вечером 18 апреля погиб 22-летний Бахтик Кешишян, раненный несколько дней назад во время столкновений с радикальными оппозиционными группировками. Он был добровольцем и сражался в составе сирийской армии.
Число погибших в результате трехлетнего конфликта в Сирии уже превысило 130 тысяч, а среди наших соотечественников - 80.