Յանուկովիչն Ուկրաինայի արեւելքում իրադրության կարգավորման ծրագիր Է առաջարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հանրապետության արեւելքում իրադրության կտրուկ սրվելու կապակցությամբ ապրիլի 21-ին հանդես Է եկել Կիեւի իշխանություններին ուղղված գրավոր դիմումով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա պահանջել Է «անհապաղ Ուկրաինայի բոլոր զինված ուժերը հետ քաշել մշտական տեղաբաշխման վայրեր, երկրի արեւելքից դուրս բերել այսպես կոչված Ազգային գվարդիայի՝ այնտեղ ուղարկված ջոկատները, ինչպես նաեւ անհապաղ խաղաղ երկխոսություն սկսել արեւելյան տարածաշրջանների բնակչության կողմից առաջադրված ղեկավարների հետ՝ նպատակ ունենալով այնտեղ կենսապահովման համակարգերի պաշտպանությունը»:
«Ուկրաինայի արեւելքում զենքի կիրառումն արդեն ոչինչ չի փոխի: Մարդիկ վիրավորված են: Դուք միլիոնավոր մարդկանց ահաբեկիչներ անվանեցիք: Մարդիկ այլեւս այլ ճանապարհ չունեն, քան իրենց իրավունքների, իրենց կյանքի ու իրենց երեխաների համար պայքարելը»,-ասված Է դիմումի տեքստում:
Այս առաջնահերթ խնդիրների ընդունումից եւ կատարումից հետո Յանուկովիչն անհրաժեշտ Է համարում Ուկրաինայի մարզերում հանրաքվեներ անցկացնել երկրի ֆեդերալացման եւ մարզերի լիազորությունների շուրջ: Այնուհետեւ հանրաքվե անցկացնել Ուկրաինայում իշխանության նախագահական կամ խորհրդարանական ձեւի շուրջ: Դրանից անմիջապես հետո, նրա խոսքով, հարկավոր Է անցկացնել սահմանադրական բարեփոխում եւ միայն դրանից հետո խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Янукович предложил план урегулирования ситуации на востоке Украины
Президент Украины Виктор Янукович выступил в понедельник с письменным обращением к властям в Киеве в связи с резко обострившейся ситуацией на востоке страны, сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
Согласно поступившему в ИТАР-ТАСС тексту документа, он потребовал "немедленно отвести все вооруженные силы Украины в места постоянной дислокации, вывести с востока страны направленные туда отряды так называемой Национальной гвардии, переодетые в военную форму, вооруженные автоматическим оружием и гранатами, а также немедленное начать мирный диалог с выдвинутыми населением восточных регионов лидерами с целью поддержания там систем жизнеобеспечения".
"Применение оружия на востоке Украины уже ничего не изменит. Люди оскорблены. Вы назвали миллионы людей террористами. У людей уже нет другого пути, кроме борьбы за свои права, свою жизнь и своих детей", - говорится в тексте обращения.
После принятия и выполнения этих первых задач Янукович считает необходимым назначить и провести в областях Украины референдумы по вопросу федерализации страны и полномочиях областей. Затем назначить и провести референдум о президентской, либо парламентской форме власти в Украине. Вслед за эти, по его словам, следует провести конституционную реформу, и только после этого - парламентские и президентские выборы. При этом Янукович предложил создать систему международного контроля за проведением референдумов и выборов, обеспечить самый широкий доступ наблюдателей за выборами.