Ռուսաստանը փոխում Է իր մոտեցումը միջազգային զարգացմանն օժանդակելու նկատմամբ. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը փոխում Է իր մոտեցումը միջազգային զարգացմանն օժանդակելու նկատմամբ՝ շեշտը դնելով ոչ թե բազմակողմ, այլ երկկողմ հարաբերությունների վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրում, որը հրապարակվել Է իրավական տեղեկատվության ինտերնետ-պորտալում:
Փաստաթղթի համաձայն՝ միջազգային զարգացմանն օժանդակելու ՌԴ-ի պետական քաղաքականության նոր հայեցակարգի իրագործումը պետք Է նպաստի Ռուսաստանի ազգային շահերի առաջշարժմանը ցույց տրված օգնության առավելագույն հատույցի հասնելու միջոցով:
Հայեցակարգում ընդգծված Է, որ միջազգային զարգացմանն օժանդակելու ոլորտում առաջնահերթ օգնությունը Ռուսաստանը ցույց կտա ԱՊՀ-ի անդամ երկրներին, Աբխազիային, Հարավային Օսիային եւ մյուս այն երկրներին, որոնք Ռուսաստանի հետ բարիդրացիության եւ դաշնակցության ուղեգիծ են վարում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Россия меняет свой подход к содействию международному развитию
Россия меняет свой подход к содействию международному развитию, делая акцент не на многосторонних, а на двусторонних отношениях, говорится в указе президента РФ Владимира Путина, опубликованного на официальном интернет-портале правовой информации.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, согласно документу, реализация новой концепции госполитики РФ по содействию международному развитию должна способствовать продвижению национальных интересов России путем достижения максимальной отдачи от оказываемой помощи.
В концепции подчеркивается, что первоочередная помощь в сфере содействия международному развитию Россия будет оказываться государствам-участникам СНГ, Абхазии, Южной Осетии и другим странам, проводящим курс на добрососедство и союзничество с Россией.