Առաջին աշխարհամարտի քողի տակ իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը. միջազգային գիտաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. ցեղապանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» գիտաժողովը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի  նորաբաց գիտաժողովների սրահում ապրիլի 21-ին միավորեց առաջատար մասնագետների Ռուսաստանից, Իտալիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Նորվեգիայից, Հունգարիայից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից: Երկօրյա գիտաժողովի շրջանակում անդրադարձ է կատարվելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում կազակերպված հայերի զորակոչին. նրանց զինաթափմանը, երիտթուքերի կառավարության կողմից հայ ժողովրդի ցեղասպանությանը:
«Առաջին աշխարհամարտի քողի տակ իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, առաջին ոճրագործությունը: Առաջին աշխարհամարտը ստեղծեց առիթը, ժամանակը և հնարավորությունը կանխամտածված հանցագործությունն ի կատար ածելու համար այն ակնկալիքով, որ այն անպատժելի է մնալու»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը` հավելելով, որ մի շարք պատերազմական գործողություններ իրականում հենց ցեղասպանական գործողություններ էին: Դրանց թվին է դասվում շուրջ 4000 մուսալեռցիների տարհանումը: Դեմոյանի գնահատմամբ` ուսումնասիրության է արժանի Առաջին համաշխարհային պատերազմի յուրաքանչյուր դրվագ:
Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Միջազգային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ներկայացուցիչ Վիկտոր Նադեին-Ռաևսկին`  «Կովկասում պանթուրքիստական գործակալական ցանցի գործունեությունն Առաջին աշխարհամարտի տարիներին» ցեկույցը ներկայացնելիս շեշտեց, որ պետք է ներկայացնել իրական ճշմարտությունը և պատմությունը չդարձնել գործիք: «Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ոճրագործությունն է, բայց ցավոք ոչ միակը»,- ընդգծեց զեկուցողը:
Երևանի պետական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների եւ դիվանագիտության ամբիոնի պրոֆեսորԱրսեն Ավագյանը, «Թեշքիլատ-ը Մահսուսայի» գործունեությունը Կովկասյան ճակատում» թեման ներկայացնելիս, հայտնեց, որ Թուրքիայում մի շարք արժեքավոր աշխատություններ են լույս տեսել և «Թեշքիլատ-ը Մահսուսայի» գործունեությունը հանգամանալից լուսաբանված է  եղել, ինչը մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ գործոններով է պայմանավորված:
Մասնագիտական քննարկման ընթացքում միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներն անդրադարձ են կատարելու նաև պանթուրքիստական ցանցի գործունեությանը, օտարազի լրագրողների գործունեությանը, հայերի ինքնապաշտպանական մարտերի, պատերազմող երկրիների դիվանագիտության դերին:
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. Ցեղապանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» գիտաժողովից անմասն չեն մնա նաև վկայությունների, հայ կամավորակա շարժման, հայ գաղթականության վերապրողներին առչնվող հարցերը: Գիտաժողվն իր արդյունքները կամփոփի ապրիլի 22-ին:
Պատմական ակնարկ: Կովկասյան ռազմաճակատը, որտեղ ծավալվում էին լայնածավալ որոշիչ ռազմական գործողություններ, մոտ լինելով մերձավորարևելյան ճակատին, կենտրոնացրել էր բավական մեծ ռազմական ռեսուրսներ` ըստ այդմ ունենալով որոշակի ազդեցություն պատերազմի վերջնական ելքի վրա:
Երիտթուրքերի կառավարությունը, օգտվելով համաշխարհային պատերազմի ընձեռած հնարավորությունից, իրագործեց հայերի` նախապես ծրագրած ցեղասպանությունը ոչ միայն Արևմտյան Հայաստանի, այլև Օսմանյան կայսրության ողջ տարածքում, ինչպես նաև Կովկասի և Հյուսիսային Իրանի շրջաններում: Կոտորածների ու բռնագաղթի ենթարկվեց տարածաշրջանի հույն, ասորի և եզդի բնակչությունը:
Կովկասյան ճակատի պատերազմական գործողությունների ընթացքում մարդասիրական օգնությանը և փախստականների բազմաթիվ խնդիրներին առնչվող հարցերն առանցքային էին, քանի որ այստեղ էին կենտրոնացել թուրքական կոտորածներից փրկված մեծ թվով փախստականներ, ովքեր գաղթել էին նահանջող ռուսական զորքերի հետ: Մարդասիրության ճգնաժամի պայմաններում գործում էին բազմաթիվ հայկական, ռուսական և ամերիկյան մարդասիրական կազմակերպություններ (Մոսկվայի հայկական կոմիտե, Համառուսաստանյան քաղաքների միություն, Ռուսական «Կարմիր խաչ», Տատյանինյան կոմիտե, Ամերիկյան նպաստամատույց և այլն):

Под прикрытием Первой мировой войны совершен первый в ХХв. геноцид - международная конференция
Международная  научная  конференция   «Кавказский фронт Первой мировой: геноцид, беженцы и гуманитарная помощь», начавшаяся 21 апреля в новом конференц-зале  Музея-института Геноцида армян, собрала в Ереване  ведущих специалистов  России, Италии, Канады, Франции, Норвегии, Венгрии,  США, Турции.
В ходе двухдневной  конференции участники  расскажут о призыве армян в армию Османской империи,  об их разоружении, об организованном младотурками геноциде армянского народа.
«Под  прикрытием  Первой мировой войны  был  совершен первый в ХХв. геноцид, первое  преступление против человечества. Первая мировая война создала и причины, и удобный момент, и   возможность для совершения  вожделенного и тщательно спланированного преступления – в надежде, что оно останется безнаказанным», - как сообщает Арменпресс, сказал директор  Музея-института Геноцида армян Айк Демоян, добавив, что ряд военных действий на самом деле носил именно геноцидный характер.  Именно таким было выселение  около 4000 жителей Мусалера. По мнению Демояна, тщательному расследованию подлежит каждый эпизод Первой мировой войны.
Представитель института Мировой экономики и международных отношений НАН России Виктор Надеин-Раевский в своем докладе «Деятельность пантюркистской агентурной сети на Кавказе в годы Первой мировой войны» отметил,  что необходимо представить историческую истину, а  не  использовать историю в качестве инструмента. «Геноцид армян - первое  в ХХ веке преступление против человечества, но увы, не единственное», - сказал он.
Профессор кафедры Международных отношений и дипломатии Ереванского Госуниверситета Арсен Авакян в докладе «Деятельность «ТешкилатыМахсуса» на Кавказском фронте» сообщил,  что в Турции  издан ряд ценных исследований,  и деятельность организации «ТешкилатыМахсуса» освещена в деталях, что обусловлено некоторыми объективными и субъективными факторами.
В ходе конференции будут рассматриваться вопросы, касающиеся  деятельности пантюркистской сети, деятельности иностранных журналистов, боев самообороны армян, роли дипломатии противостоящих стран и др.
Международная  научная  конференция   «Кавказский фронт Первой мировой: геноцид, беженцы и гуманитарная помощь» обсудит и вопросы, касающиеся  свидетельств, движения армянских добровольцев, беженцев  и др.
Исторический экскурс: Кавказский фронт, на котором разворачивались решающие военные действия, будучи близко к ближневосточному фронту, сконцентрировал достаточно серьезные военные ресурсы, тем самым сыграв определенную роль в исходе войны.
Правительство младотурков, воспользовавшись возникшими  в ходе войны возможностями, осуществило  тщательно спланированный геноцид армян не только в Западной Армении, но и на всей территории Османской империи, а также в районах Кавказа и   Северного  Ирана. Погромам и насильственному выселению подверглось греческое, ассирийское и езидское население региона.
В ходе военных действий на Кавказском фронте на первый план выдвинулись  многочисленные вопросы, касающиеся гуманитарной помощи и беженцев, поскольку  здесь собралось огромное количество  людей, спасшихся в развязанной турками резне и последовавших за отступающими русскими войсками. В условиях гуманитарного кризиса  действовали многочисленные армянские, русские и американские  гуманитарные организации (Армянский комитет Москвы, Земский  союз городов России,  Российский Красный Крест, Татьянинский комитет, Американский фонд помощи и т.д.).