Հայկական բիզնեսն ավելի մեծ մասշտաբով է սկսել կիրառել տեխնոլոգիական գործիքները. Կարեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արտադրանքի սպառման ծավալները ներքին շուկայում էականորեն ավելացել են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումի բացման ժամանակ տեղեկացրեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե 6 տարի առաջ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արտադրանքի 80 տոկոսն էր արտահանվում, իսկ մնացածը սպառվում էր ներքին շուկայում, ապա այսօր արդեն արտահանվում է 60 տոկոսը, իսկ 40-ը` սպառվում ներքին շուկայում:
«Վերջին տարիներին Հայաստանում որակապես ու էականորեն փոխվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը բիզնեսում: Դա նշանակում է, որ հայկական բիզնեսն ավելի լրջորեն ու ավելի մեծ մասշտաբով է կիրառում տեխնոլոգիական գործիքներ»,- ասաց Վարդանյանը:
«ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումին մասնակցում են 62 կազմակերպություններ, որոնցից 43-ը տեղական, 19-ը՝ արտասահմանյան՝ ամերիկյան, ռուսական, սինգապուրյան, վրացական, իտալական, ուկրաինական և այլն:
Ֆորումին գործարար համայնքը հնարավորություն կունենա ծանոթանալ հետևյալ տեխնոլոգիական լուծումներին` տրանսպորտային հոսքերի, ձեռնարկությունների և հաճախորդների կառավարման համակարգերին, call կենտրոններին և հեռախոսային նորագույն լուծումներին, կոմունալ վճարումների իրականացման, դրամարկղի միջոցով իրականացված գործարքների գրանցմանը, 3D համակարգերին, ինչպես նաև պետական գործակալությունների կողմից ներկայացվող էլեկտրոնային ծառայություններին և այլն:

Армянский бизнес с еще большим масштабом использует технологические механизмы – Карен Варданян
Объем потребления производства информационных технологий во внутреннем рынке Армении значительно увеличился. Как сообщает Арменпресс, об этом на открытии бизнес-форума «DigiTech» сказал исполнительный директор Союза предприятий ИТ Армении Карен Варданян.
По его словам, если 6 лет назад 80% производства сферы ИТ экспортировалось, а остальное потреблялось во внутреннем рынке то сейчас экспортируется 60%, а потребляется во нутреннем рынке – 40%.
«В последние годы в Армении качественно и существенно изменилось использование информационных технологий в бизнесе. Это значит, что армянский бизнес более серьезно и с еще большим масштабом использует технологические механизмы», - сказал Варданян.
В бизнес-форуме «DigiTech» принимают участие 62 организации, 43 из которых местные, а 19 – зарубежные: американские, российские, сингапурские, грузинские, итальянские, украинские и др.
В рамках «DigiTech» будут представлены ИТ-решения нового поколения, в частности, системы управления посетителями, системы GPS для контроля за транспортом, системы складирования и так далее.