Հայկական բիզնեսն ավելի մեծ մասշտաբով է սկսել կիրառել տեխնոլոգիական գործիքները. Կարեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արտադրանքի սպառման ծավալները ներքին շուկայում էականորեն ավելացել են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումի բացման ժամանակ տեղեկացրեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե 6 տարի առաջ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արտադրանքի 80 տոկոսն էր արտահանվում, իսկ մնացածը սպառվում էր ներքին շուկայում, ապա այսօր արդեն արտահանվում է 60 տոկոսը, իսկ 40-ը` սպառվում ներքին շուկայում:
«Վերջին տարիներին Հայաստանում որակապես ու էականորեն փոխվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը բիզնեսում: Դա նշանակում է, որ հայկական բիզնեսն ավելի լրջորեն ու ավելի մեծ մասշտաբով է կիրառում տեխնոլոգիական գործիքներ»,- ասաց Վարդանյանը:
«ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումին մասնակցում են 62 կազմակերպություններ, որոնցից 43-ը տեղական, 19-ը՝ արտասահմանյան՝ ամերիկյան, ռուսական, սինգապուրյան, վրացական, իտալական, ուկրաինական և այլն:
Ֆորումին գործարար համայնքը հնարավորություն կունենա ծանոթանալ հետևյալ տեխնոլոգիական լուծումներին` տրանսպորտային հոսքերի, ձեռնարկությունների և հաճախորդների կառավարման համակարգերին, call կենտրոններին և հեռախոսային նորագույն լուծումներին, կոմունալ վճարումների իրականացման, դրամարկղի միջոցով իրականացված գործարքների գրանցմանը, 3D համակարգերին, ինչպես նաև պետական գործակալությունների կողմից ներկայացվող էլեկտրոնային ծառայություններին և այլն:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The volume of consumption of Armenia's IT production has been palpably increased in the domestic market. As reports "Armenpress" the Executive Director of Union of IT Enterprises (UITE) Karen Vardanyan stated this at the opening of DigiTec Business Forum.
Among other things the Executive Director of Union of IT Enterprises (UITE) Karen Vardanyan noted that if 6 year ago 80 percent of IT production was exported and the rest was consumed in the domestic market, than today we export 60 percent and 40 percent remains for the consumption in the domestic market.
The objective of 6th annual DigiTec Business Forum is to promote the creation of ICT enabled Innovative Economy. Best local and international practices, involvement of representatives from state and private sectors, international and donor organizations, working to enhance innovative economies, key international speakers and experts ensure the best environment for exhibiting and sharing ideas on innovative development and Smart Country profiles.