Թուրք գրող Էլիֆ Շաֆաքը ցանկանում է իր գրքերը նաև քրդերեն թարգմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտնի թուրք գրող Էլիֆ Շաֆաքը, ում գրքերը թարգմանվել են աշխարհի ավելի քան 40 լեզուներով, դժգոհել է այն փաստի կապակցությամբ, որ չկան իր գրքերի քրդերեն տարբերակները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:«Սեփական երկրում ինձ հետ նույն անձնագիրը կրող մեր հայրենակիցներն իրենց օրորոցից օգտագործած լեզվով չեն կարողանում գտնել իմ վեպերը: Եվ միայն ես չեմ, թուրք գրականության մեջ քանի՞ վիպասանի, բանաստեղծի, արձակագրի ստեղծագործություններ են թարգմանվել քրդերեն»,- այսպես է իր բողոքն արտահայտել թուրք գրողը: Շաֆաքը նշել է նաև, որ պետությունը չպետք է խուսափի քրդերենից: Քրդերենով ուսուցման թույլատվությունը ոչ մի պարագայում չի թուլացնի երկիրը, այլ հակառակը` կուժեղացնի այն:
Էլիֆ Շաֆաքը 2006 թվականին հրատարակել էր «Հայրը և ապօրինի զավակը» ստեղծագործությունը, որտեղ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հիշատակումների պատճառով հայտնվել էր թուրք ազգայնականների ուշադրության կենտրոնում: Գիրքը կարճ ժամանակում դարձել էր Թուրքիայի ամենաընթերցված ստեղծագործություններից մեկը: Այն պատմում է Թուրքիայում և ԱՄՆ-ում ապրող երկու ընտանիքների մասին, որոնց պատմությունները խաչվում են: Պարզվում է, որ իրականում նրանք բարեկամական կապերով կապված են իրար, սակայն Ցեղասպանության տարիներին տեղի ունեցած դեպքերի պատճառով հայտվել են աշխարհի տարբեր կետերում:

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS: The well-known Turkish writer Elif Şafak, whose books have been translated into more than 40 languages of the world, expressed her discontent that her books had not their Kurdish versions. As reported by Armenpress, this was published by the Turkish Demokrathaber.net. “My compatriots, having Turkish passports and living in my country, cannot find my books in their language”, - said the Turkish writer. Elif Şafak stated as well that the state should not avoid form the Kurdish language. Learning Kurdish will not weaken the state, but will strengthen it.
The Turkish writer Elif Şafak in 2006 published her “The Bastard of Istanbul”, where because of mentioning of the Armenian Genocide she appeared in the center of attention of the Turkish nationalists. In a very short period of time the book became one of the most-read books in Turkey. It tells about two families living in the USA and Turkey, the stories of which are crossed. It is found out that in reality they are connected with relative ties, but because of the events occurred during the Genocide they appeared in different parts of the world.