Ճապոնիայում կայացած աճուրդում երկու սեխը վաճառվել Է գրեթե 16 հազար դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի ամենահյուսիսային կղզու՝ Հոկայդոյի վարչական կենտրոնում՝ Սապպորոյում, մայիսի 24-ին կայացած աճուրդում 1,6 միլիոն իենով (շուրջ 16 հազար դոլարով) վաճառվել Է «յուբարի» սորտի երկու սեխ, որը մեծ հռչակ Է վայելում երկրում: Դա 600 հազար իենով (գրեթե 6 հազար դոլարով) թանկ Է, քան անցյալ տարի: Այս մասին հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Սեխերը գնել Է Սապպորոյի մրգեր վաճառող մի ընկերություն, որը մտադիր Է դրանք նվիրել տեղական տարրական դպրոցին: Դրանք այնտեղ ենթադրվում Է օգտագործել ցածր դասարանցիների՝ սնվելու մշակույթի եւ պատմության ուսուցման պարապմունքների ժամանակ:
Նոր բերքի հասած «յուբարիների» հավաքման սեզոնն սկսվել Է մայիսի 23-ին: Նարնջագույն նրբին միջուկով այդ սեխերն ընտիր ուտելիք են համարվում Ճապոնիայում եւ Հեռավոր Արեւելքի հարակից երկրներում:

Две дыни проданы на аукционе в Японии почти за 16 тыс долларов
За 1,6 млн иен /около 16 тыс долларов/ проданы сегодня две дыни знаменитого в Японии сорта "юбари" на аукционе в городе Саппоро - административном центре самого северного острова страны Хоккайдо. Это на 600 тыс иен /почти 6 тыс долларов/ дороже, чем в прошлом году,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Дыни купила компания по торговле фруктами из Саппоро, которая намерена подарить их местной начальной школе. Их там предполагается использовать на занятиях по обучению младшеклассников культуре и истории еды.
Сезон сбора поспевших "юбари" нового урожая начался 23 мая. Эти дыни с нежной оранжевой мякотью считаются изысканным лакомством в Японии и прилегающих странах Дальнего Востока.