Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառմանը ՅՈՒՆԻՍԵՖ մանկական նվագախումբը հանդես է եկել նոր կատարմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ՅՈՒՆԻՍԵՖ մանկական նվագախումբը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը մեծ հանդիսավորությամբ նշել են Եվրոպայի օրը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, համերգին ներկա են եղել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, բարձրաստիճան հյուրեր։
Ներկաներին ողջունել և Եվրոպայի օրվա առթիվ շնորհավորել են Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։ ՅՈՒՆԻՍԵՖ մանկական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է, որ Եվրոպայի օրվան նվիրված համերգով իրենք հանդիսատեսին են փոխանցում Եվրամիության անդամ երկրների ստեղծագործությունները, որոնք դեռևս Հայաստանում չեն հնչել։ Նա նաև նկատել է, որ մարդկանց, պետություններին համախմբում է արվեստը։ Սերգեյ Սմբատյանը հատկանշական է համարել, որ Եվրոպայի օրվան նվիրված համերգին մասնակցում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ մանկական նվագախումբը։ «Շատ ուրախ եմ, որ այս ամենը միավորում է արվեստը և ոչ թե քաղաքականությունը, ինչի մասին միշտ խոսում են։ Մանկական նվագախմբի երեխաները նոր են սկսում իրենց մասնագիտական ուղին, և նրանք ունեն բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ու կատարողական վարպետություն, ինչը մեր կրթական համակարգի արդյունքն է»,- նշել է Սերգեյ Սմբատյանը՝ ավելացնելով, որ համերգի առաջին ստեղծագործությունը պրեմիերա է. այն խորվաթ կոմպոզիտորի կողմից գրվել է հատուկ այս համերգի համար։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ մանկական նվագախումբը երեկոյի ընթացքում հանդիսատեսին ներկայացրել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների ավանդական երաժշտության գեղեցիկ կատարումները։ Հնչել են նաև հայ կոմպոզիտորների (Էդվարդ Միրզոյան, Արամ Խաչատրյան) ստեղծագործություններ։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ մանկական կամերային նվագախումբը հիմնվել է Սերգեյ Սմբատյանի կողմից 2009 թվականին։ Նվագախումբը բազմաթիվ ելույթներով հանդես է եկել Հայաստանում և Եվրոպայում:

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS: The UNICEF Children’s Chamber Orchestra and the delegation of the European Union in Armenia solemnly celebrated the Europe Day. As Armenpress was reported by the Department for Public Relations of the State Youth Orchestra of Armenia, the concert was attended by His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and the Catholicos of All Armenians, the First Lady of the Republic of Armenia Rita Sargsyan, ambassadors accredited in Armenia and other high ranking officials.
The present were welcomed and congratulated on the occasion of the Europe Day by the Head of the delegation of the European Union in Armenia, the Ambassador Traian Hristea and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandyan. The Artistic Director and Chief Conductor of the UNICEF Children’s Chamber Orchestra Sergey Smbatyan stated that with the concert dedicated to the Europe Day they present to the public the works of the EU member countries, which have not yet been performed in Armenia.
During the evening the UNICEF Children’s Chamber Orchestra performed traditional music works of the EU member countries, as well as the works of the Armenian composers (Edward Mirzoyan, Aram Khachaturyan).
The UNICEF Children’s Chamber Orchestra was established in 2009 by Sergey Smbatyan. The Orchestra had numerous concerts in the Republic of Armenia and Europe.