ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցն ապարդյուն փորձել է ընդհատել հայ քաղաքագետի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի փոխնախագահ Վիլեն Խլղաթյանը մարտի 20-ին Վաշինգտոնի Համաշխարհային քաղաքականության ինստիտուտում ելույթ է ունեցել «Ադրբեջանի նավթային քաղաքականությունը» թեմայով: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել դիվանագետներ, քաղաքական վերլուծաբաններ և ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի հանրային կապերի բաժնից, Վիլեն Խլղաթյանը նշել է, որ Ադրբեջանի տնտեսությունը մեծապես կախված է նավթագազային ոլորտից: «Բոլոր փաստերը վկայում են, որ Բաքվի ռեժիմը ոչ մի ջանք չի ներդրել դիվերսիֆիկացնելու տնտեսությունը, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը կկրի «հոլանդական հիվանդության» հետևանքները»:
Անդրադառնալով էներգառեսուրսները արտաքին քաղաքականության ոլորտում օգտագործելու Հեյդար Ալիևի ռազմավարությանը, որը փոխանցվել է իր որդուն` Ադրբեջանի ներկայիս բռնապետին, Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի փոխնախագահը ներկայացրել է դրա վերջին շրջանի դատապարտելի օրինակները՝ ուղղված Հայաստանի և հայկական Սփյուռքի դեմ: Խլղաթյանը որպես օրինակ նշել է 2012թ. Եվրատեսիլ մրցույթի դեպքը, Ալիևի արձանը Մեխիկոյում և մարդասպան Սաֆարովի արտահանձնման համար հայտարարվող Հունգարիայի կառավարությանը վճարված կաշառքը:
Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի փոխնախագահը խոսել է նաև Ադրբեջանի իշխանության ավտորիտար էության և փաստացի միակուսակացկանության մասին՝ «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության ներքո: «Ադրբեջանում ցանկացած ընտրություն լայնորեն քննադատվել է և որակվել որպես ոչ ժողովրդավարական, կոռումպացված և ոչ լեգիտիմ»,- նշել է Խլղաթյանը: Տվյալ հանգամանքները, սակայն, չեն կանգնեցրել Իլհամ Ալիևի՝ սեփական իշխանությունը հիպերկենտրոնացնելուն ուղղված ջանքերը, ինչպես օրինակ նախագահական ժամանակահատվածը սահմանափակող 2009թ. հանրաքվեն: Ավելին, ըստ նրա, տեղեկատվություն էր տարածվել, որ Ալիևի որդուն են պատկանում շքեղ առանձնատներ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, իսկ նրա կրտսեր աղջկան՝ Ադրբեջանի հիմնական հեռախոսային օպերատորի միլիոնների հասնող բաժնետոմսերը: «Ալիևը հաստատել է կլեպտոկրատիա, որը հաստատապես դասվում է աշխարհի ամենակոռումպացված երկրների թվին՝ ըստ Թրանսփարենս Ինթերնաշնլի»,- ասել է Խլղաթյանը:
Միջոցառման ժամանակ քննարկվել են նաև Իրանի և Ադրբեջանի միջև առկա լարված հարաբերությունների, Հայաստանի նկատմամբ վերջինիս թշնամական վերաբերմունքի և Թուրքիայի հետ ունեցած ռազմավարական հարաբերությունների մասին հարցեր: Հարցուպատասխանի ժամանակ Ադրբեջանի դեսպանատան խորհրդական Ֆախրադին Իսմայիլովը ճառ է ասել, որում փորձել է քննադատել Համաշխարհային քաղաքականության ինստիտուտին և համաժողովի մոդերատոր դոկտոր Մարեք Յան Չոդակիեվիչին, որ թույլ են տվել էթնիկ հային Ադրբեջանի մասին ելույթ ունենալ: Նա նաև փորձել է քննադատել Խլղաթյանի զեկույցը՝ չկարողանալով, սակայն, որևէ հակափաստարկ բերել: Խլղաթյանի անձի նկատմամբ հարձակումը դադարել է, երբ դոկտոր Չոդակիեվիչը պահանջել է Իսմայլովին լռել և նստել տեղը: Վերջինս մինչև հարցուպատասխանի վերջ ստիպված լռելյայն ունկնդրել է Ադրբեջանի քայքայվող տնտեսության և բռնապետ Ալիևի կոռումպացված իշխանության մասին Խլղաթյանի դիտարկումները:

Diplomat from Azerbaijani embassy to U. S. failed to interrupt report of Armenian political scientist
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. On March 20th, Vilen Khlgatyan, Vice-Chair of the Political Developments Research Center spoke at the Institute of World Politics (IWP) in Washington, D.C. on the "Petro-politics of Azerbaijan". The event was attended by diplomats, political analysts and representatives of academic community.
The Public Relations Department of the Political Developments Research Centre informed "Armenpress" that during the course of the discussion Mr. Khlgatyan presented the oil and natural gas projects in Azerbaijan, the internal politics of the country, and its foreign policy. The Azerbaijani economy is heavily dependent on the energy sector. “All indicators show that the regime in Baku has made no serious efforts to change and diversify the economy, which means that Azerbaijan is likely to experience the effects of 'Dutch Disease' and a failing economy should shale gas become more readily available on the global market".
The Azerbaijani strategy of using its energy resources as a foreign policy tool started under Haydar Aliyev, when he realized that inviting Western energy firms would serve the duel goals of keeping Russia at bay, and birthing an incentive for the West, chiefly the US, and UK to take an interest in Azerbaijan. His son, the current dictator of Azerbaijan, followed suit and added another layer to the policy of "caviar diplomacy" by pouring money into the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ), and using those funds to carrying out an aggressive public diplomacy and information war campaign, mainly targeted at Armenia and the Armenian Diaspora. Examples mentioned by Mr. Khlgatyan included the 2012 Eurovision Song Contest, the Haydar Aliyev statue in Mexico City, and the alleged bribe paid to the Hungarian government to extradite axe-murderer, Ramil Safarov.
Mr. Khlgatyan also spoke about the authoritarian nature of Azerbaijani politics, and the de fact one party rule under the New Azerbaijan Party. Every election Azerbaijan has held in the last decade has been widely criticized as undemocratic, corrupt, and illegitimate. This has not stopped Ilham Aliyev from making further efforts to increase his power, such as the 2009 referendum to abolish presidential term limits. Moreover, allegations surfaced in recent years that Aliyev’s son owns mansions in the United Arab Emirates, and the younger of his two daughters owns millions in shares of the main mobile phone operator in Azerbaijan. Aliyev has established a kleptocracy which consistently ranks among the most corrupt states in the world according to Transparency International.
Azerbaijan's foreign policy in regards to its neighbors was discussed as well, specifically its tense ties with Iran, hostility toward Armenia, and strategic relations with Turkey. The main aim of Azerbaijan has been to isolate Armenia from all regional energy projects, and use its energy to keep Russia at bay and attract Western political support and economic investment.
During the Question and Answer sessions, following Mr. Khlgatyan's remarks that under Aliyev's rule freedom of expression and thought have been curtailed. Fakhraddin Ismayilov, a diplomat from the Azerbaijani embassy, went on a tirade and criticized the Institute of World Politics and forum moderator Dr. Marek Jan Chodakiewicz for allowing an ethnic Armenian to speak on Azerbaijan. He further alleged that the presentation was lacking in facts and that because no Azerbaijani had been contacted to provide information, that the presentation was biased. Yet, he offered no examples of how the presentation was unfactual. The Azerbaijani embassy representative's diatribe against IWP for allowing an Armenian-American to speak on Azerbaijan highlight this fact better than anything Mr. Khlgatyan could have said. Ad hominem attacks against Mr. Khlgatyan would have continued had Dr. Chodakiewicz not put an end to the ranting of Mr. Ismayilov, which caused the Azerbaijani diplomat to sit sourly in his chair for the remainder of the Question and Answer session.