Եվրոպա-Հայաստան խորհուրդը ցանկանում է տեսնել նախագահի արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպա-Հայաստան խորհուրդը կիսում է Եվրամիության ցանկությունը` Հայաստանում տեսնել հետագա առաջընթաց` ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու գործում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարեց Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ հասարակական կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքը փետրվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ` վստահություն հայտնելով, որ անցկացվող ընտրությունները կհամապատասխանեն Հայաստանի կողմից որդեգրված ժողովրդավարական չափանիշներին: ««Եվրոպացի բարեկամներ» հասարակական կազմակերպությունը կանգնած է Հայաստանի ժողովրդի կողքին ժողովրդավարության այս կարեւոր փորձության ժամանակ, ինչը վճռական է դեպի Եվրոպա շարժվող երկրի խոտումնալից ապագայի համար»,- ասաց նա:
Եվրոպա-Հայաստան խորհուրդը կոչ հղեց ազատ եւ արդար նախագահական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Կոչը հրապարակեց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության անդամ, Քաղաքացիական ազատությունների, արդարադատության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովի անդամ Ֆրանկ Էնգելը: Նրա խոսքով` 2012-ի մայիսին խորհրդարանական ընտրություններրը նշանավորվեցին բավական մրցակցային քաղաքական միջավայրով: Դա նաեւ ուղեկցվեց հավաքների եւ հատկապես մամուլի աննախադեպ ազատությամբ: «Այս նվաճումներն օգնեցին Հայաստանին հաղթահարելու 2008-ի նախագահական ընտրությունների ցավալի իրադարձությունները: Այսօր բոլոր խոշոր քաղաքական ուժերը ներկայացված են Հայաստանի Ազգային ժողովում, եւ նախկին բեւեռացված քաղաքական միջավայրը հիմնականում վերափոխվել է խորհրդարանական բանավեճի: Այդուահնդերձ, մայիսի ընտրություններում ձայների վաճառքի եւ կոռուպցիայի որոշ դեպքերը հանգեցրին հասարակության վստահության խարխլմանը: Միեւնույն ժամանակ ընդհանուր առմամբ ժողովրդավարական առաջընթացը Հայաստանում նկատելի է: Մենք իսկապես ակնկալում ենք, որ շարունակական այս գործընթացն իր բարձրակետին կհասնի առաջիկա նախագահական ընտրություններում: Մենք նաեւ կոչ ենք անելու իշխանություններին այս ընտրություններն անցնկացնել առաջնորդվելով եվրոպական դիտորդական առաքելությունների եւ մասնավորապես ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի համապատասխան զեկույցների դրույթներով»,-մասնավորապես ասված էր կոչում:
Նշվեց, որ անցած տարի Հայաստանը գրանցել է խոստումնալից առաջընթաց հավակնոտ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ Եվրամիության հետ բանակցություններում: 2012-ի դեկտեմբերին կնքվեց վիզաների դյուրացման համաձայնագիրը Եվրամիության հետ` մեծապես խթանելով մարդկանց միջեւ շփումները եւ խրախուսելով գործարար, ակադեմիական, մշակութային ու մարդկային հաղորդակցությունը Եվրոպայի հետ: Նախագահական ընտրությունների պատշաճ անցկացումը կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը քաղաքական եւ ժողովրդավարական համատեքստում: Դա նաեւ կդարձնի Հայաստանը գրավիչ եւ կարեւոր գործընկեր Եվրամիության համար: Երկու կողմերն էլ ցանկություն ունեն Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցություններն ավարտին հասցնել առաջիկա նոյեմբերին Վիլնյուսում նախատեսված Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ժամանակ: Սա իր հերթին տնտեսապես կհզորացնի Հայաստանը` օգնելով դիմակայել տարածաշրջանում հակամարտություններ եւ փակ սահմանների պատճառով առաջացած մարտահրավերներին, ինչպես նաեւ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքներին: «Դուք որպես Հայաստանի ընտրողներ կարող եք փոփոխություն բերել: Քվեարկեք եւ ուժեղացրեք Ձեր երկիրը»,- կոչ են անում եվրոպացի բարեկամները:

Совет Европа-Армения желает видеть справедливые и прозрачные выборы
Совет Европа-Армения разделяет желание Европейского Союза видеть в Армении дальнейший прогресс в деле проведения свободных, справедливых и прозрачных выборов, что будет соответствовать демократическим нормам, принятым на вооружение Арменией.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил генеральный секретарь общественной организации «Европейские друзья Армении» Майкл Камбек 15 февраля в ходе встречи с журналистами.
«Организация «Европейские друзья Армении» поддерживают народ Армении в данном важном с точки зрения демократии испытании, что является решающим фактором для будущего страны, стремящейся к Европе», - сказал он.
Совет Европа-Армения призвал к проведению свободных и справедливых выборов в Армении. Депутат Европарламента, член Европейской народной партии, член комитета по гражданским свободам, правосудию и внутренним делам Франк Энгель (Люксембург), озвучивая призыв Совета Европа-Армения, в котором говорится:
«Прошедшие в мае 2012 года парламентские выборы прошли в условиях атмосферы политической конкуренции. Они сопровождались беспрецедентной свободой митингов и, в особенности, прессы. Эти достижения помогли Армении преодолеть печальные события, связанные с президентскими выборами 2008 года. Сегодня все крупные политические силы представлены и в Национальном Собрании Армении, и былая поляризованная политическая атмосфера в основном превратилась в парламентские дискуссию.
Тем не менее, некоторые случаи подкупа и коррупции, зафиксированные на выборах в мае 2012 года, привели к подрыву общественного доверия. Вместе с тем в общей сложности демократический прогресс в Армении заметен. Мы действительно ожидаем того, что этот продолжающийся процесс будет доведен до завершения на предстоящих президентских выборах. Мы также призываем власти страны провести выборы, руководствуясь положениями европейских наблюдательских миссий и, в частности, соответствующих докладов БДИПЧ/ОБСЕ.
В минувшем году Армения зафиксировала многообещающий прогресс в переговорах вокруг Соглашения об ассоциации. В декабре 2012 года было подписано соглашение об упрощении визового режима с Евросоюзом, в значительной мере способствуя установлению контактов между людьми и поощряя бизнес- и культурную коммуникацию с Европой.
Надлежащее проведение президентских выборов укрепит позиции Армении в политическом и демократическом контекстах. Это сделает Армению привлекательным и важным партнером для Евросоюза. Обе стороны хотят довести до завершения переговоры Армения-ЕС по созданию всеобъемлющей зоны свободной торговли в ходе предстоящего в ноябре в Вильнюсе саммита Восточного партнерства. Это в свою очередь в экономическом отношении будет способствовать усилению Армении, содействуя противостоянию конфликтам в регионе и вызовам, возникшим из-за наличия закрытых границ, а также последствий мирового финансового кризиса.