Հայ գործարարները սիրիահայերին տարբեր ոլորտներում աշխատանքներ առաջարկեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ապաստան գտած սիրիահայերի համար այսօր համար մեկ խնդիրը աշխատանքի տեղավորման հարցն է: Ինչպես նոյեմբերի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանում առաջարկվող աշխատանքների դիմաց վճարվող աշխատավարձն այնքան էլ չի գոհացնում սիրիահայերին, քանի որ նրանք բարձր աշխատավարձի են սովոր: «Մեր նախարարության աջակցությամբ արդեն 120 սիրիահայ աշխատանքի է տեղավորվել: Սիրիահայեր կան, ովքեր ուզում են սկսել իրենց սեփական բիզնեսը: Անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել` օգնելու ամենակարիքավոր սիրիահայերին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նախարարը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշեց, որ Հայաստանի տնտեսությունն այժմ դինամիկ զարգացում ունի, եւ կան լուրջ հեռանկարներ: «Մենք ուրախ կլինենք, որ այդ գործընթացներին մասնակից լինեն նաեւ մեր հայրենակիցները: Մենք ոսկե սարեր չենք խոստանում, բայց շարունակական աջակցություն ապահովելու ենք: Բոլոր հնարավոր ռեսուրսները տրամադրելու ենք, որպեսզի լուծվեն սիրիահայերի աշխատանքի հետ կապված խնդիրները»,-ասաց Տիգրան Դավթյանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի նոյեմբերի 9-ին ստորագրած հրամանի համաձայն` սիրիահայերն առաջնահերթության կարգով կընդգրկվեն զբաղվածության պետական 14 ծրագրերում: «Արդեն 194 սիրիահայերի հետ սկսել ենք աշխատել: Արդեն կան աշխատանքի տեղավորվածներ: Սիրիահայ երիտասարդների համար բավական հետաքրքիր ծրագրեր ունենք: Հաշմանդամ սիրիահայերի համար էլ պատրաստ ենք աշխատատատեղեր հարմարեցնել»,-ասաց նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայության» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը:
Հայաստանի Փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացման ազգային կենտրոնի տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը նշեց, որ կենտրոնը կազմակերպում է դասընթացներ, որոնց միջոցով սիրիահայերը կծանոթանան Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ  տեղեկատվությանը: «Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի սիրիահայերի համար հարմար եւ նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեն»,-ասաց նա:
Հանդիպման ընթացքում շուրջ երեք տասնյակ գործատուներ տարբեր բնագավառների աշխատանք առաջարկեցին սիրիահայերին` անվտանգության, շինարարության, սննդի եւ այլ ոլորտներում:

Армянские предприниматели готовы предложить сирийским армянам работу в сфере строительства, услуг, общепита
Для сирийских армян, нашедших пристанище в Армении, задача номер один сегодня - найти работу, чтобы содержать семьи своим трудом. Как сказала на встрече с журналистами 21 ноября министр диаспоры Армении Грануш Акопян, наших соотечественников из Сирии не очень устраивает здешняя оплата труда, поскольку они привыкли к большему. «Тем не менее, мы уже трудоустроили 120 человек. Есть и те, кто хочет начать свой бизнес в Армении. Необходимо сделать все, чтобы помочь самым нуждающимся из них», - сказала, как сообщает Арменпресс, министр диаспоры.
По словам министра экономики Тиграна Давтяна, эта сфера Армении сейчас динамично развивается и имеет серьезные перспективы. «Мы будем рады, если в этих процессах примут участие и наши соотечественники. Мы не сулим им золотых гор, но постоянное содействие обеспечим - предоставим все возможные ресурсы, чтобы решить вопрос их занятости», -сказал он.
Согласно приказу, подписанному министром труда и по социальным вопросам Армении Артемом Асатряном 9 ноября, сирийские армяне в первоочередном порядке будут включены в 14 государственных программ занятости.
«Уже начали работать 194 человека. У нас есть и программы, которые заинтересуют молодежь. Мы готовы приспособить рабочие места и для людей с ограниченными возможностями», - сказала начальник агентства «Государственная служба занятости» Сона Арутюнян.
А директор Национального центра развития малых и средних предприятий Вараздат Карапетян сообщил, что центр организует курсы, которые дадут возможность слушателям получить необходимую информацию о бизнес-деятельности в Армении.