Ֆրանսիացիները մեկ եվրոյով վաճառել են հունական բանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի՝ ակտիվների ծավալով երրորդ բանկը՝ Credit Agricole-ը, համաձայնել Է իր հունական ակտիվը՝ Emporiki Bank-ը, վաճառել այդ երկրի մեկ այլ վարկային կազմակերպության՝ Alpha Bank-ին: Գործարքի գումարը խորհրդանշական Է եւ կազմում Է 1 եվրո, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Bloomberg գործակալությանը:
Գործարքը կավարտվի մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը: Ըստ դրա պայմանների՝ ֆրանսիական բանկը Alpha Bank-ից կգնի 150 մլն եվրո գումարի պարտատոմսեր:
Վաճառելով բանկը՝ Credit Agricole-ը դադարեցնում Է իր վեցամյա ներդրումային ծրագիրը Հունաստանում: Կազմակերպությունը վստահ չԷ երկրի հեռանկարներին, որը տնտեսական դեպրեսիա Է ապրում եւ մոտ Է այն բանին, որ լքի եվրոգոտին:
Միեւնույն ժամանակ ֆրանսիացիները Հունաստանի Կենտրոնական բանկի խնդրանքով Emporiki Bank-ին ապահովել են ավելի քան 2,3 մլրդ եվրո կապիտալով: Credit Agricole-ի կողմից հունական բանկի զուտ ֆինանսավորումը կազմել Է 2,1 մլրդ եվրո:

Французы продали греческий банк за 1 евро
Третий по объему активов банк Франции Credit Agricole согласился продать свой греческий актив Emporiki Bank другой кредитной организации из этой страны - Alpha Bank. Сумма сделки является символической и составляет 1 евро, сообщает Арменпресс со ссылкой на Bloomberg.
Сделка будет завершена к концу текущего года. По ее условиям, французский банк купит у Alpha Bank облигации на сумму в 150 миллионов евро.
Продавая банк, Credit Agricolе сворачивает свою шестилетнюю инвестиционную программу в Греции. Организация не уверена в перспективах страны, находящейся в экономической депрессии и близкой к тому, чтобы покинуть еврозону.
В то же время французы обеспечили Emporiki капиталом на сумму более чем в 2,3 миллиарда евро по просьбе Центробанка Греции. Чистое финансирование Credit Agricole греческого банка составило 2,1 миллиарда евро.