Հայկական ինքնաթիռի վայրէջքը Թուրքիայում կատարվել է ըստ նախնական պայմանավորվածության. ԱԳՆ /լրացվում է/
Հայկական ինքնաթիռի վայրէջքը Թուրքիայում կատարվել է ըստ նախնական
պայմանավորվածության. ԱԳՆ /լրացվում է/
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիա հումանիտար օգնություն տեղափոխող ինքնաթիռի վայրէջքը Թուրքիայում պլանային էր և արվել է ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Ինքնաթիռը «Օգնիր եղբորդ» հասարակական շարժման մարդասիրական օգնությունը` 15 տոննա սնունդ, տեղափոխում է Հալեպ: Թռիչքն իրականացնում է օդային բեռնափոխադրումներ իրականացնող հայաստանյան «Էյր Արմենիա» ընկերությունը:
Թուրքական NTV հետուստաալիքը հայտնել էր, թե Հայաստանից Սիրիա մեկնող ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք է կատարել Էրզրումի օդանավակայանում: Ինքնաթիռում խուզարկություն է սկսվել: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ հայկական ինքնաթիռը, որն ուղևորվում էր Հալեպ, Էրզրումում իջեցվել է ստուգման նպատակով:
13:30- Թուրքական մեկ այլ` Haberler.com կայքը հայտնում է, որ Էրզրումի օդանավակայանում ստուգվող ինքնաթիռը շրջափակել են հրշեջ մեքենաները: Դեպքի վայրից միջադեպը լուսաբանել ցանկացող լրագրողների մուտքն օդանավակայան արգելվել է:

"Grounding of the Armenian airplane in Turkey was in accord with preliminary agreement": Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia
"Grounding of the Armenian airplane in
Turkey was in accord with preliminary agreement": Ministry of Foreign Affairs of the
Republic of Armenia
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Grounding of the Armenian airplane, caring humanitarian aid for Syria, in Turkey was preplanned and in accord with preliminary agreement. This was said by Press Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Tigran Balayan in a conversation with “Armenpress”.
The airplane was caring humanitarian aid of food weighting 15 tons from public organization “Help Your Brother”. The flight was realized by “Air Armenia” company of air transportations.
Turkish television NTV announced that the Armenian airplane caring humanitarian aid to Syria was forced to descend in Erzurum airport. Authorities searched the airplane in the airport. Meanwhile Ministry of Foreign Affairs of Turkey announced that the reason of the descend the Armenian airplane to Aleppo was a search.