«Արմավիա»-ն կվերականգնի դեպի Հալեպ չվերթերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը սեպտեմբերի 10-ից կվերականգնի դեպի Հալեպ կանոնավոր չվերթերը:Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ընկերության մամուլի խոսնակ Նանա Ավետիսովան, Հայաստան հանգստի նպատակով այցելած սիրիահայ երեխաները սեպտեմբերի 9-ին լրացուցիչ չվերթով կմեկնեն Հալեպ:
Սեպտեմբերի 2-ից ժամանակավորապես դադարեցվել էին դեպի Հալեպ չվերթերը:Նման որոշում էր կայացվել` հաշվի առնելով Սիրիական ազատ բանակի սպառնալիքները եւ սիրիական կողմի հետկապի բացակայությունը: Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունն օգոստոսի սկզբից դեպի Հալեպմի քանի լրացուցիչ չվերթեր է իրականացրել` պայմանավորված Սիրիայում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար, սիրիահայերի խնդիրներով զբաղվող աշխատանքային խմբի ղեկավարՖիրդուս Զաքարյանն «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ լրացուցիչ չվերթով Հայաստանից կմեկնեն հարյուրից ավելի սփյուռքահայ երեխաներ, ովքեր հանգստանում էին Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում:

«Армавиа» возобновит полеты в Алеппо
Национальный авиаперевозчик – компания «Армавиа» с 10 сентября возобновит регулярные рейсы в Алеппо. Как сообщила в беседе с Арменпресс пресс-спикер компании Нана Аветисова, прибывшие в Армению на отдых сирийские дети 9 сентября дополнительным рейсом улетят в Алеппо.
2 сентября рейсы в Алеппо временно были приостановлены, и связано это было с угрозами Свободной армии Сирии и отсутствием связи с сирийской стороной. Национальный авиаперевозчик Армении «Армавиа» в начале августа совершил несколько дополнительных рейсов в связи с критической ситуацией в Сирии.
Руководитель администрации министерства диаспоры РА, руководитель группы по работе с сирийскими армянами Фирдус Закарян сообщил, что дополнительным рейсом из Армении уедут более ста детей сирийских армян, которые отдыхали в Анкаване, в лагере «Лусабац».